-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי דרמה לילית: הסגר הוארך עד ליום ראשון, הלמידה עדיין בזום

תבוטל מגבלת המרחק, ייפתחו מקומות עבודה בלי קהל, צימרים ושמורות טבע, ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות • פתיחת מערכת החינוך צפויה לעלות לדיון נוסף ביום ראשון. בוועד ההורים הארצי זועמים על אי קבלת ההחלטות • החל מיום ראשון: מי שיצא מהארץ לפני 25 בינואר יוכל לשוב לישראל ללא פנייה לועדת החריגים
גילי כהן, לירן כוג'הינוף ושרון עידן
05 בפברואר 2021
08:28
עודכן ב 11:52

בתום דיון ארוך וסוער: הממשלה אישרה הלילה (שישי) את הארכת הסגר עד ליום ראשון ב-07:00 בבוקר. תבוטל מגבלת המרחק, ייפתחו מקומות עבודה בלי קהל בהתאם לתו הסגול, צימרים למשפחות גרעיניות, שמורות טבע ושירותים של אחד על אחד, ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות. 

עוד הוחלט כי החל מיום ראשון, ישראלים שיצאו מגבולות המדינה לפני 25 בינואר, יוכלו לשוב לארץ ללא היתר מוועדת החריגים, וישהו בבידוד במלונית. ישיבת הממשלה תתכנס שוב ביום ראשון כדי לדון בפתיחת מערכת החינוך והמסחר. לגבי החינוך לגיל הרך, יסוכם בנפרד בין משרדי החינוך והבריאות. 

הסגר הוארך - מבזק בכאן 11

בישיבת הממשלה לא הוצגה תוכנית לפתיחת מערכת החינוך לא על ידי משרד החינוך ולא על ידי משרד הבריאות. אומנם המתכונת המסתמנת כבר דווחה - פתיחת הגנים, כיתות א' עד ד', וי"א-י"ב בערים הירוקות והצהובות בלבד, אך כלל לא נערך על כך דיון.

כיוון שלא התקבלה החלטה בישיבה הלילית, מערכת החינוך תיפתח לכל המוקדם ביום שני אך ייתכן וזה יהיה אף יותר מאוחר מכך. יש כמה סיבות לכך - על פי הערכות הגורמים המקצועיים לוקח כמה ימים כדי להכין מחדש את גני הילדים וכיתות הלימוד שנותרו סגורים יותר מחודש. בנוסף, בכחול לבן לוחצים על משרד הבריאות לתקן את ציוני הרמזור כך שישקללו את נתוני המתחסנים, דבר שעד כה לא נעשה.

בוועד ההורים הארצי זועמים על אי קבלת ההחלטות באשר לפתיחת מערכת החינוך. יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מרום שיף, מסר: "קבינט הקורנה הגדיר אמש מחדש את סדרי העדיפויות - מסחר תחילה והילדים שיחכו. כך מתנהל קבינט ללא תוכנית יצאה, הכול בשליפה באישון לילה. אי אפשר היה להחליט גם על פתיחת מערכת החינוך בערים ירוקות וצהובות? ילדנו כבר שנה בסגר, אי אפשר להמשיך להתנהל כך".

ראש קבינט המומחים של מגן ישראל, הפרופסור רן בליצר, אמר הבוקר: "בעבר יכולנו להגיד, אם נטעה נעשה סגר. האופציה הזו כבר לא קיימת. אתה מסיים את הסגר פחות או יותר בנקודה שהתחלת אותו מבחינת מספר הנבדקים החדשים, וזה אומר שהאופציה של סגר שמוריד דרמטית את מספר הנדבקים ככפתור איפוס, ניטלה מאיתנו".

פרופסור בליצר גם התייחס בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב למוטציה ואמר כי "אנחנו בנקודה הכי מסוכנת מאז פברואר הקודם. הזן הבריטי שמסתובב כרגע ומייצר מחלה שמתפשטת יותר מהר ממה שהיכרנו ואולי גם קשה יותר".

מתווה היציאה של משרד הבריאות - כפוף למספר המתחסנים

תנאים לפעימה הראשונה
- הגעה לשני מיליון מחוסנים במנה שנייה (+חצי מיליון מחלימים)
- הגעה לשיעורי מחוסנים של 80% מאוכלוסיית בני 50 ומעלה
- מקדם הדבקה קטן מ-1
- פחות מאלף חולים שמצבם קשה

תנאים לפעימה השנייה
- הגעה לשלושה מיליון מחוסנים במנה שנייה (+חצי מיליון מחלימים)
- הגעה לשיעורי מחוסנים של 90% מאוכלוסיית בני 50 ומעלה
- מקדם הדבקה יציב וקרוב ל-1
- פחות מ-800 חולים שמצבם קשה

תנאים לפעימה השלישית
- הגעה לארבעה מיליון מחוסנים במנה שנייה (+חצי מיליון מחלימים)
- הגעה לשיעורי מחוסנים של 95% מאוכלוסיית בני 50 ומעלה
- מקדם הדבקה יציב וקרוב ל-1
- מספר החולים שמצבם קשה - יציב

אושר: הכפלת הקנסות למי שיפרו את ההגבלות

הפעלת עסק או מקום הפתוח לציבור שהפעלתו אסורה ייקנס באופן הבא
- מקום ששטחו עד 100 מטרים - קנס של 5,000 שקלים
- מקום ששטחו בין 100 ל-500 מטרים - קנס של 7,500 שקלים
- מקום ששטחו מעל 500 מטרים - קנס של 10,000 שקלים

בנוגע לקיום אירוע אסור או אירוע מוגבל עם מספר משתתפים גבוה מהמותר
- שטח פתוח - קנס של 5,000 שקלים
- שטח סגור -קנס של 10,000 שקלים

הועלו הקנסות בנוגע להפעלת מוסד המקיים פעילות חינוך בניגוד לתקנות
- מוסד שמספר התלמידים בו עד 35 - קנס של 5,000 שקלים
- מוסד שמספר התלמידים השוהים בו עולה על 35 - קנס של 10,000 שקלים

נתב"ג צפוי להישאר סגור, חובת הבידוד לשבים מחו"ל הוארכה 

נמל התעופה בן גוריון צפוי להישאר סגור גם בשבוע הבא בשל העלייה בנתוני התחלואה בקורונה. לאור זאת ולאור הביקורת שנשמעה כלפיו, ראש הממשלה נתניהו הודיע אתמול כי הוא מבטל את ביקורו באיחוד האמירויות. מדובר בפעם השלישית שנתניהו מבטל ביקור במדינה.

 הממשלה אישרה אתמול את הארכת חובת הבידוד במלוניות לשבים לארץ מכל מדינות העולם. ההארכה תהיה לשבועיים נוספים - עד ל-21.2. משך הבידוד הוא 14 ימים ללא בדיקת קורונה או עשרה ימים למי שקיבל שתי בדיקות קורונה שליליות. בעלי תעודת מתחסן שקיבלו את שתי מנות החיסון לקורונה אינם מחוייבים בבידוד. הודגש כי בקשות חריגות ייבחנו מול ועדה של משרד הבריאות בנמל התעופה בן גוריון.