כיתה ריקה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה: ההגבלות על מערכת החינוך יימשכו עד יום שלישי

הממשלה תתכנס ב-17:00 כדי לדון במתווה פתיחת מערכת החינוך • בבוקר תחל היציאה מהסגר: תבוטל מגבלת המרחק, מקומות העבודה שאינם מקבלים קהל יפעלו ויותרו שירותי-אחד-על אחד • בריאיון לכאן 11 אמר שר הבריאות: מי שמצפה לטוס בשבוע הבא – זה לא יקרה
גילי כהן, שרון עידן ודנה ירקצי
06 בפברואר 2021
20:26
עודכן ב 00:31

הממשלה אישרה אמש (שבת) את התקנות להמשך ההגבלות על מערכת החינוך, כך שהיא לא תיפתח לפני יום שלישי. המוסדות שהוחרגו קודם רשאים להמשיך לפעול. הממשלה תתכנס היום ב-17:00 כדי לדון במתווה פתיחת מערכת החינוך.

מהשעה 07:00 בבוקר תחל יציאה הדרגתית מהסגר. תבוטל מגבלת המרחק מהבית ותחודש פעילותם של מקומות עבודה, שאינם מקבלים קהל. כמו כן, יותרו שירותי אחד-על-אחד, איסוף עצמי ממסעדות והשכרת צימרים למשפחות גרעיניות. בנוסף לכך, ייפתחו שמורות הטבע והגנים, והתחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ תתוגבר בקווים שיש להם ביקוש רב.

שר הבריאות יולי אדלשטיין תקף בריאיון לחדשות השבת בכאן 11 את ההתנהלות בממשלה בדיונים האחרונים ואמר: "אם עד עכשיו הייתי אופטימי לגבי היכולת להעביר את ההחלטות הנכונות בממשלה, עכשיו אני פחות אופטימי. יכול להיות שנגיע למצב שהאחריות תהיה אישית". השר הוסיף כי הוא "חושש מאוד שעם הנתונים הקיימים וההחלטות שלא נוכל להעביר – נהיה במצב מאוד בעייתי". 


בדבריו התייחס אדלשטיין ליציאה מהסגר והבהיר כי אם מי מצפה לטוס השבוע – זה לא יקרה. לדבריו, ההגבלות על היציאה מהארץ יימשכו גם השבוע. לפי השינויים שאושרו בממשלה, משעות הבוקר ישראלים שיצאו לחו"ל לפני 25 בינואר יוכלו לחזור מכל יעד בעולם בלי אישור של ועדת החריגים, בתנאי שיעברו בדיקת קורונה עם תוצאה שלילית, לפחות 72 שעות טרם הנחיתה. החזרה תיעשה באמצעות אחת מטיסות החילוץ לישראל. עם הנחיתה יועברו הנוסעים למלוניות בידוד, ללא פטור כלשהו.

עמדת משרד הבריאות הנוכחית היא לפתוח את מערכת החינוך רק בערים הירוקות והצהובות – שבהן כ-20% מהאוכלוסייה - את הגנים, כיתות א' עד ד', וייתכן שגם י"א וי"ב. אך יש לחץ לאפשר פתיחה גם בערים הכתומות, המהוות את החלק המשמעותי באוכלוסייה. יותר ממחצית האוכלוסייה בישראל מתגוררת בישובים כתומים. הטענה היא שלא ניתן לשוב ולפתוח מקומות עבודה כאשר במרבית הארץ לא תיפתח מערכת החינוך.

עם זאת, לפי החלטת הממשלה, מבוטלת חובת הישארות התלמידים בפנימיות למשך 30 ימים לפחות, מותרת הגעת תלמיד לפנימייה, גם אם שהה בבית מגורים אחר, וכן מותרת הגעת עובדים למוסדות החינוך.

על אף שלא נכללו בהקלות, ראשי המסחר, הקניונים ורשתות אופנה גדולות איימו כי ימרדו בהנחיות ויפתחו בכל זאת את עסקיהם. ברשת ביג הודיעו לסוחרים כי הם מתכוונים להתחיל לגבות מהם דמי שכירות, בין אם יפתחו ובין אם לא.