דיאנה רז

"לא היו סימנים": דיאנה רז תובא למנוחות

ראש הממשלה על הרצח בנעלה: "נמצה את מלוא חומרת הדין עם הרוצח" • עו"ד מיכאל יוספוב, בן דודה של דיאנה: "לא היו שום סימנים. זו הייתה מערכת יחסים תקינה לחלוטין" • יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה: "יש נשים שסובלות מאלימות ברגע זה בבתים שלהן ואף אחד לא יודע מזה"
הבוקר הזה
07 בפברואר 2021
09:04
עודכן ב 12:58

רצח דיאנה רז: בת ה-35 שנורתה על ידי בעלה בנעלה שבבנימין, השוטר אמיר רז, תובא היום (ראשון) למנוחות. עו"ד מיכאל יוספוב, בן דודה של דיאנה, סיפר לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום", בכאן רשת ב: "לא היו שום סימנים. ממש כלום. זו הייתה מערכת יחסים תקינה לחלוטין, הילדים קיבלו חינוך טוב".

חברתה דקלה אשורי אפשטיין סיפרה הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי "לא היו סימני אזהרה, אבל רק ימים יגידו אם היו סימנים על הקיר". "היא דיברה כל הזמן על העצמת נשים והאדרתן", המשיכה אפשטיין. "זה היה קרוב לליבה, היא בעבר חוותה תקופה לא קלה עם בן זוג אלים. היא עזבה את מערכת היחסים הזאת וכך הכירה את בעלה הנוכחי. כולנו המומים וכואבים".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה עודד פורר אמר בריאיון לכאן רשת ב כי "במשך כל השנה הממשלה לא עשתה דבר וחצי דבר כדי לתגבר את מרכזי הרווחה והסיוע. אפילו את החלטת הממשלה מ-2017 לתקצב ב-250 מיליון שקלים את המלחמה באלימות במשפחה - בקושי תקצבו 20% מהתקציב הנדרש".

"יש נשים שסובלות מאלימות ברגע זה בבתים שלהן ואף אחד לא יודע מזה", המשיך פורר. "יש הרבה דרגות של אלימות במשפחה לפני הרצח שלא מטופלות. הבעיה היא יום יומית. כשהממשלה מחליטה לעשות סגר היא גם צריכה להגיד איך היא מתמודדת עם ההשלכות".

האזינו לריאיון עם עו"ד מיכאל יוספוב, בן דודה של דיאנה


ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לרצח ברשתות החברתיות: "‏הרצח הנורא של דיאנה רז מזעזע את כולנו. דיאנה הייתה מקור השראה לנשים רבות. נמצה את מלוא חומרת הדין עם הרוצח ונעשה כל מאמץ כדי להבטיח את שלומה וביטחונה האישי של כל אישה בישראל".

שתי החלטות ממשלתיות בנוגע לטיפול ברצח ואלימות כלפי נשים טרם יושמו

בחודש נובמבר האחרון עברה החלטת ממשלה על הקמת ועדה בין-משרדית שאמורה הייתה להוציא לפועל תכנית חדשה למניעה ואיתור של גברים אלימים.  עוד באותו החודש הכריזה השרה לקידום וחיזוק קהילתי, אורלי לוי אבקסיס, על סיכום שלה עם ראש הממשלה על הקמה של רשות למאבק באלימות. שתי היוזמות הממשלתיות הללו לא יושמו במלואן וכלל לא תוקצבו.

בד בבד, התוכנית הלאומית הקיימת, שנכנס לתוקף ב-2017, הגיעה רק השנה ליעד התקציב המקורי – 50 מיליון שקלים ועוד 10 מיליון שקלים תוספתיים בעקבות הקורונה. בעוד שמדובר בתוכנית צומחת שהייתה אמורה לעמוד על 250 מיליון שקלים בשנה הבאה.

לדבי איריס פלורנטין, סמנכ"לית בכירה במשרד הרווחה: הוועדה הבין-משרדית עליה הוחלט בחודש נובמבר, ושבראשותה היא עומדת, כבר הגישה תוכנית לשר הרווחה איציק שמולי, ועתידה להיות מיושמת ומתוקצבת בכנסת הבאה.

"תמיד היה מצטייר שהזוגיות שלה כל כך טובה"

רותם מרדכי, שעברה טיפול זוגי עם רז, סיפרה בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב: "תמיד היה מצטייר שהזוגיות שלה כל כך טובה. על פניו לא היו סימנים מקדימים, אני מאמינה שבחדרי חדרים אי אפשר באמת לדעת מה היה שם. היא ציינה שהיה להם משבר שכמעט הוביל לפרידה".

האזינו לריאיון עם רותם מרדכי בכאן רשת ב

"אמא לא קמה יותר"

מעצרו של הבעל החשוד הוארך אתמול בבית המשפט השלום בראשון לציון בתשעה ימים. כמו כן, נקבע שהוא יועבר לבדיקה פסיכיאטרית תוך 24 שעות. השופטת אושרית הובר היימן אמרה בדיון כי "קיימת תשתית ראייתית המבססת חשד סביר נגד החשוד - שנחקר וקשר עצמו למעשה". 

"מדובר במקרה טראגי וקשה שנסיבותיו טרם נתבררו עד תום", הוסיפה השופטת. "הנסיבות הידועות עד כה מקימות עילות מעצר של מסוכנות וחשש לשיבוש הליכי חקירה באופן שמחייב הותרת החשוד במעצר. נותרו לביצוע פעולות משמעותיות".

קרובי משפחתה של דיאנה סיפרו את גירסת ילדי המשפחה, שאמרו שלא ראו את מעשה הרצח עצמו. לפי הילדים, האם ביקשה מהם לעלות לקומה אחרת בביתם. הבת הגדולה, בת ה-7, שמעה ירייה וכשיצאה מהחדר ראתה את אימה מתבוססת בדם. "אמא לא קמה יותר", סיפרה הילדה.