ההלוויה, היום

"מסירות ללא תנאי": רות דיין נטמנה לצד שני בניה בנהלל

בני משפחה וחברים נפרדו מהפעילה החברתית שמתה בגיל 103
מיכל וסרמן
07 בפברואר 2021
13:44

רות דיין מובאת למנוחות: הפעילה החברתית שהלכה לעולמה בגיל 103 נטמנה היום (ראשון) בבית העלמין במושב נהלל, לצד שני בניה, אודי ואסי. בין היתר הונח על קברה של דיין זר מסוהא ערפאת, אלמנתו של יאסר ערפאת. אחותה של דייין, ראומה ויצמן, ובתה יעל דיין לא נכחו בטקס.

מיכל יופה-ויצמן הקריאה את ההספד שכתבה אמה, ראומה ויצמן, אחותה הקטנה של דיין: "אחותי רות, היית לי אם ואחות. איני נפרדת ממך, אזכור תמיד את אהבתך ומסירותך ללא תנאי. הגיעה העת למנוחתך מכאבים, בין שני בנייך אודי ואסי".

"כשהייתי צעיר יותר גרתי אצל סבתי", סיפר ליאור דיין, נכדה של רות. "יום אחד היא אמרה לי 'יש ילדים מהרשות הפלסטינית שלא ראו מעולם את הים ואני חייבת לעזור להם'. באותו ערב היא כבר סידרה להם מעבר ולמחרת הגיעו אוטובוסים מהרשות עם הילדים".

"אהבת אדם באשר אדם"

דיין נולדה בחיפה בשנת 1917 בשם רות שוורץ. הוריה, רחל וצבי שוורץ, היו מאנשי העלייה השנייה. בגיל 17 עברה לנהלל, שם הכירה את משה דיין. השניים נישאו בשנת 1935. לימים מונה דיין לתפקיד הרמטכ"ל הרביעי של צה"ל ושימש בתפקיד שר הביטחון במלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים.

בשנת 1949 עבדה דיין כמדריכת עולים במושבי העולים שבפרוזדור ירושלים. שם היא הבחינה במיומנות הנשים והגברים בתחומי מלאכת היד. היא החליטה להפוך את עיסוקם למקור פרנסה ויזמה פרויקט הדרכה ושיווק של יצירותיהם, שנשא את השם "אשת חיל".

לאור הצלחת הפרויקט, בשנת 1954 פרשה עליו הממשלה את חסותה והקימה את "משכית", בית האופנה הראשון בישראל, שדיין עמדה בראשותו עד לשנת 1970. בית האופנה סיפק מקומות תעסוקה למאות עובדים, בעיקר עולים חדשים.

בשנת 1988 הוקדשה לדיין התוכנית "חיים שכאלה" ששודרה בערוץ הראשון. בתוכנית הציגה דיין את הדגמים הראשונים שנוצרו בבית האופנה "משכית", בהם את מעילי המדבר שזכו לפרסום בארץ ובעולם.

בשנת 1972, לאחר 37 שנות נישואים, התגרשה רות ממשה דיין. בריאיון לפרופסור יורם יובל בשנת 2014, סיפרה דיין על הרגע שבו אמרה לבעלה לשעבר "אני רוצה להתגרש".

בשנת 1994 הוענק לדיין תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון, על מאמציה לקירוב לבבות בין יהודים לערבים. בשנת 2010 קיבלה תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה. בשנת 2014 זכתה דיין בעיטור נשיא המדינה. בשנת 2017 זכתה בפרס שלמה בובליק מטעם האוניברסיטה העברית.

בשנת 2016 התארחה דיין בתוכנית הריאיונות של דן מרגלית "חותם אישי". בתוכנית, נשאלה דיין מה הייתה רוצה שיזכרו מפועלה. "אהבת אדם באשר אדם. יש לי היכרות גדולה מאוד עם כל העמים, אני אפילו לא חושבת על אם זה ערבי או יהודי. בגלל זה גם החיים שלי היו תמיד סביב בני אדם".

אחותה הצעירה של דיין היא ראומה ויצמן, אלמנתו של נשיא המדינה לשעבר עזר ויצמן. מנישואיה למשה דיין נולדו שלושה ילדים: חברת הכנסת לשעבר יעל דיין, הפסל והאמן אהוד (אודי) דיין (נפטר בשנת 2017) והבמאי ושחקן הקולנוע אסי דיין (נפטר בשנת 2014).

"הוא היה תלוי בי מהיום שהוא נולד, בכל מיני תחנות של חייו", כך תיארה דיין את הקשר שהיה לה עם בנה אסי, חודשים ספורים לאחר מותו. את הדברים אמרה בריאיון משותף עם בתה יעל, בתוכנית "שיחת נפש".