-
צילום: פלאש 90

בפעם השנייה: נתניהו יתייצב בבית המשפט - מה יקרה בדיון היום?

ראש הממשלה יגיע לאולם החדש בבית המשפט המחוזי בירושלים - בפעם השנייה מאז החל משפטו. במוקד הדיון: תשובות בעל פה לאישום ודיון בטענות ההגנה בנוגע לחומרי חקירה ואישורי היועץ | מדריך
תמר אלמוג
07 בפברואר 2021
22:51
עודכן ב 06:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמוד היום (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים - ויגיב לאישומים נגדו. הדיון בתיקי האלפים יתחיל בהצהרה בעל פה של כל אחד מן הנאשמים - נתניהו, ארנון (נוני) מוזס ובני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', כיצד הם משיבים לאישומים נגדם, בהמשך לתשובות בכתב שהעבירו עורכי דינם לבית המשפט ב-18 בינואר

הדיון יורכב משני חלקים: הראשון והפורמלי מבין השניים הוא תשובת הנאשמים בעל פה, זה שבגללו צריכים נתניהו, מוזס והאלוביצ'ים להתייצב בבית המשפט. זהו הליך קצר לרוב. החלק השני, שצפוי להאריך את הדיון, הוא בקשות הסניגורים - בו הנאשמים לא מחוייבים להיות. בחלק זה של הדיון יועלו הטענות באשר לסוגיית אישורי היועץ המשפטי לפתיחה בחקירה ובקשות לביטול אישומים.

בשל אילוצי הקורונה, בית המשפט נערך בצורה מיוחדת לדיון המתוקשר. הוא יתקיים באולם החדש של בית המשפט המחוזי, שהוא למעשה מספר אולמות שאוחדו כדי להגדיל את התפוסה. מספר הנציגים של כל נאשם מוגבל, ואילו העיתונאים יישבו בחדר אחר, כשהמתרחש באולם יועבר להם בטלויזיה במעגל סגור. 

תקציר האירועים עד כה, ומה הלאה

בינואר 2020 הוגש כתב האישום נגד נתניהו, לאחר שוויתר על חסינותו. תחילת המשפט הרשמית נדחתה בשל סגר הקורונה הראשון, ונערכה לבסוף ב-24 במאי 2020 - אז התייצב נתניהו באולם בית המשפט המחוזי בירושלים, מול השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם.

ביולי 2020 התקיים דיון "תזכורת" בנוכחות עורכי הדין לגבי ההמשך. אחרי חילופי עורכי דין, התקיימו דיונים בנובמבר ודצמבר שנגעו לסדרי המשפט, חומרים, טענות ועוד. גם אלה התקיימו ללא נוכחות נתניהו. למעשה עד היום - ראש הממשלה נכח פעם אחת בבית המשפט. 

השלב הבא הוא קביעת הוכחות, ועוד אין לו מועד מדויק. המועד לקביעת ההוכחות צפוי להיקבע היום או מחר. ייתכן כי הסניגורים יעלו היום בדיון טענות, שעליהן יבקשו לדון טרם תחילת ההוכחות. אם בקשות כאלו תתקבלנה, אז שלב ההוכחות יידחה. הפרקליטות תתנגד לכל בקשת דחייה. 

תזכורת - האישומים בתיקי האלפים:

תיק 1000, תיק טובות ההנאה

האישום: בנימין נתניהו - מרמה והפרת אמונים.

עיקרי תשובת נתניהו: מדובר במתנות בין חברים, שנתניהו קיבל ייעוץ משפטי המתיר לו לקבלו. בכל הקשור למתנות שקיבלה רעייתו, ייטען נתניהו שלא היה מודע להיקפן. 

תיק 2000, תיק נתניהו-מוזס

האישומים: נתניהו - מרמה והפרת אמונים. מוזס - הצעת שוחד והבטחת שוחד.

עיקרי תשובת נתניהו: לא הייתה עסקה פלילית בין השניים, או כוונה לעשות כזו. נוצר תקדים משפטי באישומים. אין בספר החוקים עבירה על אי דיווח, או על "סירוב בלתי מספק" להצעה.

תיק 4000, תיק בזק-וואלה

האישומים: נתניהו - שוחד, מרמה והפרת אמונים. שאול אלוביץ' - מתן שוחד, שיבוש הליכי משפט, הדחה בחקירה, פעולה ברכוש אסור, גרימת פרט מטעה בדיווח מיידי כדי להטעות משקיע סביר. איריס אלוביץ' - מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה - בצוותא עם בעלה. 

עיקרי תשובת נתניהו: הפניות שלו ושל אנשים מטעמו היו פניות דוברות שגרתיות, בדומה לכאלו של פוליטיקאים רבים וכן אינו מייחס חשיבות לוואלה. לגבי ההקלות הרגולטוריות לבזק - נתניהו יטען שלא התערב בעצמו כמעט ולא נתן תמורה, אלא החלטותיו היו על סמך עמדות גורמי המקצוע.