-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישיבת הממשלה התפזרה ללא הכרעה - ספק אם הלימודים יחודשו מחר

הדיון על פתיחת מערכת החינוך צפוי להתחדש רק היום בערב - על רקע לו"ז צפוף של משפט נתניהו וביקור ראש ממשלת יוון • משרד הבריאות בישיבה אמש: יש עלייה של 400% בתחלואת הילדים בחודשיים האחרונים • המתווה הנידון: פתיחה של המוסדות לגילי 3-0 ברחבי הארץ, גם ביישובים כתומים ואדומים, ופתיחה של גני ילדים, כיתות א'-ד' ו-יא"-י"ב ביישובים צהובים וירוקים
כתבי כאן חדשות
07 בפברואר 2021
21:11
עודכן ב 06:07

ישיבת הממשלה על השבת מערכת החינוך לפעילות הסתיימה אמש (ראשון) ללא החלטות. הדיון צפוי להמשיך היום, אולם הבוקר יתחדש משפט נתניהו ובשעות אחר הצוהריים ראש ממשלת יוון מגיע לביקור בישראל. המשמעות: אם הממשלה אכן תתכנס לדיון המשך - זה יהיה רק בשעות הערב, מה שמטיל ספק בפתיחת מערכת החינוך מחר.

לאחר שהתפזר הדיון אמש, פרסם שר החינוך גלנט הודעה בפייסבוק שלו בה כתב: "אני יודע שלא קל בלי לימודים. אני מצטער שזה עלול לעכב את פתיחתם, אבל בריאות התלמידים קודמת". 

בפתח הישיבה אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "נקבל החלטה זהירה על מערכת החינוך". לדבריו, היעד הוא לחסן 95% מקרב בני 50 ומעלה. "במקביל", אמר נתניהו, "אסור לנו להיות שאננים". המתווה שבו דנה הממשלה הוא פתיחה של המוסדות לגילי 3-0 ברחבי הארץ, גם ביישובים כתומים ואדומים, וגני ילדים, כיתות א'-ד' ו-י"א-י"ב ייפתחו ביישובים צהובים וירוקים. כמו כן, הגדרת הערים - ירוקות, צהובות, כתומות או אדומות - תיקבע על פי נתוני התחלואה בלבד מבלי לשקלל את נתוני המתחסנים.

מנתוני משרד הבריאות שהוצגו אתמול לשרים עלה כי יש עלייה של 400% בתחלואת הילדים בחודשיים האחרונים. לפי הנתונים, בתחילת דצמבר היו כ-1,500 ילדים שנמצאו חיוביים לקורונה, וכעת - בתחילת פברואר - יש כ-6,000 ילדים מאומתים. הזינוק בנתונים הוא תוצאה של הווריאנט הבריטי, שגורם להתפשטות גבוהה יותר של הנגיף בקרב ילדים.

יש לציין כי מרבית הילדים שנדבקו חולים קל או שאינם סובלים כלל מתסמינים, אך במערכת הבריאות חוששים כי פתיחה של מערכת החינוך בכל מתווה אפשרי תעלה את מקדם ההדבקה ואת מספר המאומתים. ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר בישיבת הממשלה: "אנחנו נמצאים בסיטואציה שמחייבת זהירות רבה בפתיחה. אני מאוד מודאג שאם נפעל בחוסר אחריות נביא לגל נוסף".

עוד אמר אש לשרים כי עדיין לא הגענו לרף שמשרד הבריאות הגדיר לצורך השלב הראשון, גם מבחינת אחוז מתחסנים מעל גיל 50 (משרד הבריאות דרש 80%, כיום יש 79%), גם מבחינת החולים במצב קשה (משרד הבריאות דרש 1,000 וכרגע יש 1,100).

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה בישיבת הממשלה: "אם נפתח את המשק יהיו פה המון מתים, וביניהם גם צעירים". שר הבריאות יולי אדלשטיין הבהיר כי הבעיה המרכזית היא "עם מה שרוצים לפתוח". לדבריו, "אם הולכים על פתיחה כלשהי של מערכת החינוך - צריך לדעת שאין אפשרות לפתיחה נוספת כלשהי בשבועיים הקרובים".

ראשי עיריות ראשון לציון, בת-ים וחולון הודיעו שהם מתנגדים לפתיחת מערכת החינוך אם הלימודים יתקיימו באוויר הפתוח, לפי מתווה הממשלה. "אי אפשר לשגע את הילדים", טענו. השלושה, רז קינסטליך, צביקה ברוט ומוטי ששון, סיכמו לגבש מחר מתווה שבו יפעלו יחד כל עוד רמת התחלואה תישאר גבוהה - במידה והממשלה לא תצליח לגבש "מתווה הגיוני", כלשונם. נכון לעכשיו, שלוש הערים מוגדרות כתומות.

ירידה בקצב ההתחסנות

בישיבת הממשלה הוצג גם הנתון לפיו בשבוע שעבר נרשמה ירידה בקצב ההתחסנות. אם לפני שבועיים ניתנו בממוצע כ-69 אלף חיסוני מנה ראשונה מדי יום, בשבוע שעבר הנתון הזה כבר ירד ל-59 אלף מנות.

בהערכת מצב של משרד הבריאות שנערכה אמש, עדכנו גורמי המקצוע שבשבת ניתנו 42 אלף חיסונים בלבד. רק 21 אלף מתוכם ניתנו כמנה ראשונה. מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי הביע את אי שביעות רצונו: "עם כזה מספר יהיה סגר גם בשבוע הבא". במשרד הבריאות מקווים שבשבוע הקרוב יגבר קצב ההתחסנות, עם הגעת מלאי חדש של חיסונים שיהיה אף גדול מהצפוי. כך עודכנו קופות החולים. הצפי הוא לכ-70 אלף מתחסנים במנה השנייה מדי יום.

נושא נוסף שהביא לעליית הטונים אתמול בהערכת המצב של משרד הבריאות, היה סוגיית העובדים הלא מחוסנים במוסדות הגריאטריים ובתי האבות. נכון להיום יש כ-400 דיירים מאומתים, ו-367 אנשי צוות מאומתים. גורמי המקצוע עדכנו בהערכת המצב שיש עדיין שיעור לא מבוטל של עובדים שלא התחסנו. בתגובה לכך אמר מנכ"ל משרד הבריאות את הדברים הקשים הבאים: "אני לא חושב שצריך להעסיק בבתי אבות אנשים שלא רוצים להתחסן ויביאו להתפרצויות ומוות בקרב הקשישים המסכנים האלה. אני מבקש לקדם מהלך של לא לתת להם לעבוד שם. מצידי שיסתתו מדרכות. אני לא יכול לגרום לכך שהאנשים האלה יעבדו שם, לא ילכו להתחסן, ידביקו את הקשישים ויהרגו אותם".

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, קטי דור, נוב ראובני