נתניהו בדיון הראשון במשפטו במאי האחרון
צילום: עמית שאבי

מה יטענו עורכי הדין? ומתי יתחיל שלב ההוכחות?: שאלות ותשובות לקראת הדיון במשפט נתניהו

רה"מ יתייצב בביהמ"ש בפעם השנייה מאז החל משפטו, כדי להשיב לכתב האישום נגדו • פרשנית כאן חדשות לענייני משפט תמר אלמוג עונה על השאלות המרכזיות
תמר אלמוג
07 בפברואר 2021
23:24
עודכן ב 06:06

מחר (שני) יתקיים דיון נוסף במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו יעמוד ראש הממשלה בבית המשפט המחוזי בירושלים - ויגיב לאישומים נגדו. הדיון בתיקי האלפים יתחיל בהצהרה בעל פה של כל אחד מן הנאשמים - נתניהו, ארנון (נוני) מוזס ובני הזוג שאולי ואיריס אלוביץ', כיצד הם משיבים לאישומים נגדם, בהמשך לתשובות בכתב שהעבירו עורכי דינם לבית המשפט ב-18 בינואר. החלק השני, שצפוי להאריך את הדיון, הוא בקשות הסנגורים. בחלק זה של הדיון יועלו הטענות באשר לסוגיית אישורי היועץ המשפטי לפתיחה בחקירה ובקשות לביטול אישומים. לקראת הדיון - פרשנית כאן חדשות לענייני משפט תמר אלמוג עונה על השאלות המרכזיות.

מה צפוי להיות מחר למעשה? האם נתניהו יתבקש לכפור בכתבי האישום בקולו?

לפי החלטת בית המשפט אפשר להניח שהוא אכן יתבקש - כמקובל - לאשר כי התשובה לאישום בכתב שהוגשה בשמו מקובלת עליו ועל דעתו. אם ירצה, ודאי לא ימנעו ממנו להוסיף כמה מילים. ברוב המקרים זה לא קורה.

מה הסנגורים יכולים לחדש בעל פה שלא נטען בכתב בכל הבקשות השונות עד כה?

יש להם הזדמנות להוסיף דברים, אם לדוגמה יש עוד משהו שעלה מאז שהוגשה התשובה בכתב. וכמובן הם יכולים לחדד נקודות וטענות שלדעתם חשוב שיישמעו בעל פה (במיוחד כשהדיון מסוקר מאוד).

האם אפשר לומר שמדובר ב"דיון טכני"?

החלק של התשובות לאישום הוא לא בדיוק טכני, אבל כן צריך לזכור שרוב התשובות לאישום הוגשו בכתב. החלק שלאחר מכן ודאי לא טכני כי מדובר בבקשות של צוותי ההגנה.

האם לאור הדיון הנוכחי ניתן לומר שמשפט נתניהו החל, או שזה בשלב ההוכחות? והאם נתניהו יכול לבקש חסינות אחרי שהחל המשפט?

המשפט למעשה החל. לפי חוק סדר הדין הפלילי, המשפט מתחיל עם הקראת כתב האישום, כך שהוא החל פורמלית כבר במאי האחרון. לגבי החסינות, יש סוגים שונים. כתב האישום כבר הוגש, אך מה שהסנגורים ניסו לטעון זה שיש חסינות כי חלק מהמעשים המיוחסים, ככל שבוצעו, היו במסגרת התפקיד.

ומתי יתחיל באמת שלב ההוכחות במשפט?

עוד לא ידוע. מעריכים שזה ייקבע בדיון הזה או בימים הבאים. יש לא מעט הערכות שההוכחות יהיו אחרי הבחירות, אבל יש גם הערכות שונות. מי שיודעים את התשובה הם רק השופטים, וייתכן שגם הם יחליטו רק אחרי שישמעו את הצדדים.

מה קורה אם יש חוק צרפתי או כל חקיקה אחרת שמבטלת את המשפט?

כמובן שהכול תלוי במה שיהיה כתוב בחוק, אם וכאשר יחוקק. כן צריך לזכור שיש בעייתיות רבה בחקיקת חוק המשנה את הכללים תוך כדי המשפט ומה שעלול, בנסיבות העניין, להיתפס כחקיקה פרסונלית שאמורה להיפסל.

כמה פעמים בשבוע יתקיים המשפט?

חודשים אחורה נקבע שהמשפט יתקיים כמה פעמים בשבוע. לא נקבע כמה, אבל אפשר להעריך בזהירות שהממוצע יהיה שלוש פעמים בשבוע. החוק הישראלי קובע שהמשפט הפלילי אמור להתנהל מדי יום ביומו, זה לא קורה כך בדרך כלל - אבל בהחלט כמה פעמים בשבוע. ייתכנו הפסקות בין הפרשות השונות. להבדיל, משפט אולמרט התנהל שלוש פעמים בשבוע, כך גם להבדיל משפט קצב.