בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג
צילום: אי-פי

המועמד של ישראל או הפרקליט שייצג את הפלסטינים - מי יהיה התובע הראשי של האג?

בקרוב ייבחר התובע הראשי של בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, ועל רקע ההחלטה מסוף השבוע, בישראל ובעולם מסמנים מועמדים ופועלים לקידום מינויים. הערכת העבודה: התובעת היוצאת לא תפתח בחקירה נגד ישראל בניגוד לעמדת התובע הנכנס
עמיחי שטיין
08 בפברואר 2021
07:01

המועמד של ישראל או הפרקליט שייצג את הפלסטינים? היום (שני) יחלו הבחירות לתובע הבא של בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, שייכנס לתפקיד בעוד כמה חודשים ותהיה לו השפעה רבה על ההחלטה אם לפתוח בחקירה נגד ישראל. גם אם התובעת הנוכחית פאטו בנסודה תרצה לקבל את ההחלטה בנושא בעצמה, היא צפויה להתייעץ איתו וההערכה היא שלא תקבל החלטה בניגוד לעמדת התובע הנכנס.

בישראל מעוניינים שקארים קאן ייבחר לתפקיד, ופועלים מאחורי הקלעים מול מדינות שלהן זכות בחירה בבחירות בבית הדין, כדי להביא לכך שהוא יזכה בתפקיד. זאת משום שהוא נחשב לפרגמטי בכל הנוגע לתפקיד בית הדין, ופחות מחפש פוליטיזציה. גם בריטניה וארצות הברית מעוניינת שקאן יזכה בתפקיד.

מול קאן יתמודדו כמה מועמדים, ובהם פרגל גיינור האירי, שאף ייצג את הפלסטינים בעבר בבית הדין, ומחפש להרחיב את סמכויות בית הדין כמה שיותר. לכן, יש חשש משמעותי שאם ייבחר יחליט לפתוח בחקירה נגד ישראל.

אתמול פורסם כי בישראל סבורים שהדחיפות שהביאה את בית הדין הפלילי הבין-לאומי לפרסם את ההחלטה דווקא ביום שישי, היא בשל הבחירה המתוכננת של תובע או תובעת חדשים הצפויה בקרוב. גורמים רשמיים העריכו בקבינט אתמול כי בימים הקרובים תיפתח חקירה רשמית נגד ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה.