קודחים בספינה: איך הצבא ישלם על מסע השופינג שהשרים אישרו לו?

הקבינט אישר למערכת הביטחון לצאת למסע שופינג, אבל הבעיה היא לא מה שהצבא הולך לקנות – אלא איך הוא הולך לשלם על זה
ליאל קייזר, דעה
08 בפברואר 2021
23:16

זה קרה בשוליים של הדברים אתמול. סיכוי סביר שלא שמעתם על זה כי קשה להתחרות בפארסה של פתיחת מערכת החינוך או בקרב הצרחות בין ראש הממשלה לראש הממשלה החליפי. אבל ההחלטה שהקבינט המדיני ביטחוני קיבל אתמול היא לא פחות מדרמה.

אף אחד לא לחץ על הכפתור האדום. השרים גם לא אישרו מועד לתקיפה באיראן, ככל שאני יודעת, ועדיין ברמה הכלכלית הייתה שם רעידת אדמה. השרים אישרו למערכת הביטחון לצאת למסע שופינג: מטוסים, מסוקים, F-35, מה שתרצו נמצא ברשימת הקניות הזו. אבל מה שבאמת מעניין זה לא מה הצבא הולך לקנות אלא איך הוא הולך לשלם על זה.

כשרצו לצאת לקניות האלה באה מערכת הביטחון למשרד האוצר ואמרה אנחנו צריכים עשרה מיליארד דולר, בקטנה. במשרד האוצר כרגיל אמרו להם – אין לנו כסף. עד כאן הכל כרגיל. ואז הצבא בא עם הצעה יצירתית במיוחד אין בעיה, אל תתנו לנו כסף – אנחנו נלקח הלוואה של 2.5 מיליארד דולר, בקטנה, והמדינה היא לא תצטרך לתת לנו את הכסף. היא רק תשלם את הריבית, משהו כמו מיליארד שקל.

מה הבעיה עם הסיפור הזה אתם שואלים? הבעיה היא שבמדינת ישראל יש בן-אדם אחד שמוסמך לקחת הלוואת בשם כולנו. לא בשם משרד הביטחון או משרד החינוך או משרד התיירות. אלא החשב הכללי שמוסמך ללוות כסף ולראות את התמונה הגדולה. לא סתם היועמ"ש כתב מכתב ובו הבהיר שהוא חושב, שיש בעיה משפטית עם ההצעה של משרד הביטחון.

עכשיו תחשבו אם כל משרדה הממשלה יתנהלו ככה. בפעם הבאה ששרת התחבורה תחשוב שאנחנו צריכים קרונות חדשים לרכבת והמדינה תגיד לה שאין כסף – היא תבוא ותגיד מה הבעיה, אני אקח הלוואה, זה הלוואה של המשרד שלי. או שמשרד החינוך ירצה לחלק פלייסטיישן לכל ילד וייקח הלוואה משלו.

זה כבר מזכיר את הצורה העקומה שבה המשבר הכלכלי הזה כולו מתנהל. איך אנחנו כבר שנתיים בלי תקציב. במקום שמישהו יבוא ויסתכל על התמונה הגדולה מלמעלה – הממשלה באה ובכל פעם שהיא רוצה לתת לנו כאיזושהי תוכנית סיוע, או לחלק מענקים לכל אזרח, היא מעמידה קופסה על קופסה על קופסה – והמצב הכלכלי שלנו נראה כמו בלגן אחד גדול.

זה כבר מזכיר לי סיפור תורה שסיפרו לי כשהייתי בגן, על חבורה של אנשים ששטו ביחד בספינה ופתאום הם שמעו רעש. הם הסתובבו וחיפשו מאיפה הוא מגיע. כשעד שהם מצאו בחור אחד שישב וקדח בקרקעית של הספינה. הם אמרו לו "גבר, מה אתה עושה?". הוא אמר להם, "מה הבעיה? אני רק קודח מתחת לעצמי". אז הם אמרו לו "אתה אולי קודח מתחת לעצמך אבל המים שייכנסו מהחור הזה – הם יציפו את כולנו".