האיומים של משה לאון על תושבי מזרח ירושלים: אין חיס

האיום של ראש עיריית ירושלים: מי שלא יתחסן – לא יוכל להיכנס למסגדים

שיעור ההתחסנות הנמוך במזרח ירושלים מטריד מאוד את משה ליאון. בימים האחרונים הוא הזהיר גורמים בשכונות הערביות שמי שלא יתחסן, לא יוכל להגיע לתפילות או לעבודה. בשיחה הוא אמר למשתתפים: "תזכרו מה שאני אומר לכם, חברים – מי שלא יתחסן לא יחזור לשגרה"
סולימאן מסוודה
08 בפברואר 2021
21:27

ראש עיריית ירושלים משה ליאון כינס אתמול (ראשון) פגישה דחופה עם גורמי הרפואה במזרח העיר ומנהיגי הרשויות בשל שיעור ההתחסנות הנמוך. הוא איים בפניהם שמי שלא יתחסן לא יוכל להגיע למקום העבודה שלו, לבתי הספר ולמסגדים. בהקלטות שפורסמו בחדשות הערב בכאן 11 נשמע ליאון אומר: "תזכרו מה שאני אומר לכם, חברים – מי שלא יתחסן לא יחזור לשגרה".

"הם עושים טובה לעצמם, הם לא עושים לי טובה", הוסיף ליאון. "הם לא רוצים להתחסן, שלא יתחסנו אבל לא יתנו להם להיכנס לבתי מלון, לא יתנו להם להיכנס למסגדים, לא יתנו להם להיכנס לבתי ספר ואז הם יגידו: למה לא אמרתם לנו. אם אנחנו לא נתקשר לאנשים, לא נכריח אותם לצאת מהבית – לא יתחסנו, לא יהיה לנו. אנשים פשוט אדישים. הם יהיו בלחץ עוד מעט כשכולם יחזרו לעבוד ואז יגידו לו: הלו תעצור, לא עשית חיסון – תישאר בבית עכשיו". 

המשתתפים יישרו קו עם ליאון. אחד מראשי המנהלים הקהילתיים אמר בתגובה לדבריו: "רמדאן עוד חודש... חודש וחצי. אם אתה לא מתחסן – אתה לא נכנס למסגד. אם אתה לא מתחסן אתה לא חוזר לבית מלון. אם אתה לא מתחסן – אתה לא נכנס לרכבת. אם אתה לא מתחסן – אתה לא נכנס לקופת חולים. ככה צריך". 

לפי נתונים שהגיעו לידי כאן חדשות, מזרח ירושלים ממוקמת במקום האחרון מבין היישובים הערביים בקבלת המנה הראשונה של החיסון: רק 13% מכלל תושבי מזרח ירושלים קיבלו את המנה הראשונה של החיסון. 20% ברהט, 26% בטייבה, 30% באום אל פחם, 32% בנצרת, 41% בשפרעם. 43% בטמרה.

עוד עלה בדיון החשש של גורמי הרפואה מהתפשטות של הנגיף במהלך חודש רמדאן. בחודשים הקרובים יתחיל החודש הקדוש ביותר למוסלמים שבמהלכו מתקיימות סעודות ענק בחיק המשפחה והחברים, ביקורים רבים וכן תפילות המוניות במסגדים ובהר הבית. גורמי הרפואה העריכו שחוסר ההתחסנות במזרח העיר, בשילוב הווריאנט הבריטי, יכול להמיט אסון על מזרח ירושלים. להערכתם, הציבור הערבי יהיה עם פחות משמעת לשמור על ההנחיות בחודש הזה, בניגוד לשנה שעברה שבה היה חשש להתפשטות ברמדאן, אך השמירה על ההנחיות מנעה זאת.