סגר, הגבלות, עסקים, משטרה, קורונה
צילום: נתי שוחט, יונתן זינדל, יוסי אלוני, פלאש 90

איך ייראה מתווה הרמזור המשוקלל עם נתוני המתחסנים?

שקלול נתוני המתחסנים והמחלימים בערים השונות אמור להגדיל את מספר היישובים הירוקים והצהובים ביותר מ-20%. ההערכה היא כי יידרש שיעור התחסנות של כ-80% בקרב בני 50 ומעלה כדי לשנות את ציון הרמזור של עיר
עמיחי שטיין
08 בפברואר 2021
20:47

מתווה הרמזור החדש: ברקע ההקלות בסגר והדיונים על המשך היציאה, בתוכנית "מגן ישראל" של משרד הבריאות עובדים בימים האחרונים על מתווה הרמזור המשוקלל, שיכלול גם את נתוני המתחסנים והמחלימים בערים השונות - ואמור להגדיל את מספר היישובים הירוקים והצהובים ביותר מ-20%. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

ההערכה היא כי יידרש שיעור התחסנות של 80%-85% בקרב בני 50 ומעלה כדי שתהיה השפעה על ציון העיר. בנוסף, גם אחוז המתחסנים בקרב הורים לילדים צפוי להשפיע על הציון. במשרד הבריאות מבהירים כי בעיר שבה התחלואה גבוהה ציון הרמזור לא ישתנה - גם אם שיעורי המתחסנים והמחלימים בה גבוהים.

בתוך כך, משרד הבריאות החליט לתמרץ כלכלית את קופות החולים כדי שיגבירו את קצב החיסונים שלהן. מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי הציג היום לארבעת מנכ"לי קופות החולים תוכנית תמרוץ בעלות של 560-520 מיליון שקלים.

לפי התוכנית, מ-75% שיעורי התחסנות ומעלה, תקבל קופת החולים 100 שקלים לכל מתחסן מעל גיל 50 ו-350 שקלים לכל מתחסן מרותק בית. כמו כן, הנחה  משרד הבריאות את הקופות לתמרץ כלכלית  את הצוותים והמרפאות על הגדלת יעדי החיסון. בקופות החולים אומרים כי הדרך הטובה ביותר לתמרץ את הציבור היא להתחיל בתוכנית ההטבות של התו הירוק. 

מחקר שנערך בבית החולים איכילוב על השפעת החיסונים לקורונה מעלה כי מתוך 442 חולי הקורונה המאושפזים באיכילוב מתחילת ינואר - רק אדם אחד חוסן במנה השנייה יותר משבוע לפני האשפוז. לפי המחקר, 77% מהמאושפזים כלל לא התחסנו, 20% חוסנו במנה הראשונה, 2% חוסנו במנה השנייה פחות משבוע לפני שחלו ואושפזו, ורק 0.23%, כלומר אדם אחד מתוך 442, חוסנו במנה השנייה יותר משבוע לפני האשפוז. 

משרד הבריאות ומשרד החוץ נמצא במגעים עם בריטניה וארצות הברית בנוגע לאפשרות שיתנו לישראלים שהתחסנו להיכנס לשטחן ללא צורך בבידוד. עם ארצות הברית מדובר על גישושים ראשוניים, והנושא אף עלה בשיחה היום בין שר החוץ גבי אשכנזי לשגריר ארצות הברית בפועל בישראל. על אף שהאמריקנים לא פוסלים את האפשרות - הם כרגע עסוקים בבלימת התחלואה אצלם. עם בריטניה נערכו כמה מפגשים בנושא. הבריטים הביעו עניין בנושא, בין השאר לאור העובדה שאחוז המתחסנים שם יחסית גבוה.

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב עם מקבילו היווני קיריאקוס מיצוטאקיס והשניים דנו במתווה הדרכון הירוק שעשוי לאפשר לישראלים להיכנס ליוון ללא מגבלות. ראש ממשלת יוון אמר: "ברגע שתהיה כמות מחוסנים גבוהה נוכל לאפשר לתיירים מישראל לבוא ליוון ולבלות ללא הגבלות. הייתי אחד מהגורמים שעודדו חיסון ודרכון ירוק באיחוד האירופי". לא מעט מדינות עוקבות אחרי שיחות ישראל יוון, במה שייתכן ויהפוך לפיילוט הדרכון הירוק הראשון בעולם.