צילום: Shutterstock

אם הגבר תוקע בשופר עבור אשתו, עליו להיות בקיא בהלכות תקיעת השופר כמו התוקע בבית הכנסת?

הלכות חגי תשרי בצל קורונה | דיני תקיעה בשופר

הרב יוסף אלנקווה: ברור הדבר שהלכות תקיעת השופר מורכבות, ולא חדש שאנשים לא בקיאים. אני ממליץ לכל אחד ללמוד את סימן תק"צ, בין אם הוא בעל תוקע, בין אם לאו, ובוודאי מי שיתקע בביתו.

מי שהולך לקנות שופר, ראוי שיקפיד שיהיה שופר כהלכה. בלי סדקים, דיבוקים וכו'. העליתי סרטון בנושא והציבור כול להיכנס ולראות.

דבר שני, שהתוקע בעצמו יבחר את השופר, מפני שהשופר והתוקע זה שידוך. לא כל שופר מתאים לכל תוקע. דבר שלישי שאני מאוד ממליץ, בוודאי לתוקעים חדשים אך גם לבעלי תוקעים ישנים וגם לאנשים שיש להם שופר ישן - לקנות בחנות לחומרי בניין פצירה עגולה. יש המון פעמים מעין שבבים קטנים שנמצאים בתוך השופר וכאשר משייפים  ומנקים עם הפצירה, מוציאים את  כל הנסורת הנמצאת בשופר. כמובן צריך להיזהר שלא לפגוע ולא לפצוע את השופר. וכמובן שאין לעשות זאת בשבת או בראש השנה.

לעצם השאלה, גבר שצריך לתקוע לאשתו  - לא צריך לתקוע 101 תקיעות. אנחנו תוקעים להדר 101 תקיעות, אך להלכה די שאדם יתקע את הסדרה של שלושים התקיעות - תש"ת, תר"ת, תשר"ת על מנת שאישה תצא ידי חובתה.

אם הבעל לא יודע, כמובן שצריך להיעזר בשכנים או בבני משפחה. על הנשים השומעות לפתוח את הדלת או החלון כדי לשמוע את השופר עצמו ולא הבהרה של שופר.

(שואל ומשיב | ימי רביעי ב-21:00)