צילום: Shutterstock

האם נכון שהשנה הגברים יישבו גם בעזרת הנשים כדי לרווח את המקומות, ואילו הנשים לא יגיעו בשל המצב לבית הכנסת?

הלכות חגי תשרי בצל קורונה | היגיינה ושמירה על הוראות הבטיחות

הרב יוסף אלנקווה: הגמרא שואלת האם אישה חייבת בתפילה, ועונה: "גברא בעי חייי-נשי לא בעי?" כלומר, גברים צריכים חיים ונשים אינן צריכות חיים? וברור לגמרא, וכך היא ההלכה, שאישה חייבת בתפילה, בוודאי אחת ביום, מפני שהתפילה היא חייו של האדם.

אין ספק שימים נוראים כשמם כן הם, ימים נוראים. אלו ימים בהם כולנו רוצים להצטופף ולקבל את ברכת ה' עלינו. אבל האם היינו רוצים שנשים לא תגענה לבית הכנסת בימים הנוראים? אינני חושב שזו דרך ישרה. באופן כללי ראוי לדעתי  שגבאים והאחראים על בתי הכנסת יעשו הכל כדי שלא למדר את הנשים, במיוחד השנה, כי הנשים צדקניות  ועם ישראל זקוק לתפילה של אותן נשים צדקניות.

בנוסף, יש לא מעט נשים שמגיעות לבתי הכנסת רק בחגים. "לגנוב" להן את ההזדמנות להתפלל בבית הכנסת לא נראה לי כמו הדרך הנכונה.

בתי הכנסת יכולים לפצל את המקום באמצעות מסכי ניילון, שהם דרך אגב יותר עדיפים כי רואים אחד את השני, (ולא מסכים אטומים שמחשיכים את הלב והנשמה). אפשר לבנות פרגולה מחוץ לבית הכנסת, לעשות אוהל יפה בכניסה, לאפשר מיזוג כמו שצריך. צריכים להיערך ולחשוב כי אם לעת כזאת הגענו, יש למצוא  פתרונות יצירתיים. עזרת נשים אינה פיתרון יצירתי, אלא פתרון של עצלנים וכך לא פותרים את הבעיה. בשום פנים אסור לנו למנוע מנשות ישראל את התפילה.

(שואל ומשיב | ימי רביעי ב-21:00)