איך אפשר לדעת אם דמי הניהול בפנסיה גבוהים מדי?

בתור התחלה - לפתוח מעטפות מקרן הפנסיה. הילה ויסברג עונה
שואלים את חיות כיס | פנסיה

יעל שואלת:
איך אני יודעת מה גובה דמי הניהול שאני משלמת בקרן הפנסיה, ואם הם גבוהים או נמוכים מהממוצע? ואם הם גבוהים - מה עושים?

כאן כלכלי עונים:
היי יעל, בדו"ח הרבעוני שקרן הפנסיה שולחת הביתה, ושגם מופיע באתר של חברת הביטוח, מופיעים דמי הניהול שאת משלמת - והם מחולקים לפי דמי ניהול מההפקדה (הסכום שמפקידים כל חודש מהשכר) ודמי ניהול מהחסכון (מהסכום הכולל שנצבר).

ממש ליד הטבלה הזו מצוין מהו השיעור הממוצע שהמבוטחים בקרן הפנסיה שלך משלמים בכל אחד מהסעיפים. כך אפשר לראות אם את משלמת מעל או מתחת לממוצע. פה אפשר למצוא הסבר קצר של משרד האוצר לגבי איך להתמצא בדו"ח הפנסיה שלנו.

אם את משלמת דמי ניהול מעל לממוצע, או אפילו ממוצעים או רק קצת מתחת לממוצע - הגיע הזמן להתמקח מול קרן הפנסיה ולדרוש לשלם פחות. אם הם לא מוכנים לרדת, תמיד אפשר לעבור לקרן אחרת. כך, למשל, כחלק מרפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל של רשות שוק ההון, ניתן לבחור באחת משתי קרנות פנסיה שמציעות דמי ניהול קבועים ונמוכים.

אם צברת יותר מ-100 אלף שקל בקרן עד היום - מומלץ להתמקח בעיקר על דמי הניהול שנגבים מהחיסכון. שם אפשר לחסוך את הסכומים הכי גבוהים.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיותכיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.