לאן נעלם הביטוח מפני אובדן כושר עבודה?

יש בעיה עם הביטוח הזה, אבל רוב העובדים עדיין מבוטחים. הילה ויסברג עונה
שואלים את חיות כיס | ביטוח

רונה שואלת:
שמעתי שמי שנכנס כיום בפעם הראשונה לשוק העבודה לא יהיה מבוטח יותר מפני אובדן כושר עבודה. אם אני מתחילה בשבוע הבא עבודה חדשה, ומעולם לא עבדתי קודם, האם זה אומר שלא יהיה לי ביטוח מפני אובדן כושר עבודה?

כאן כלכלי עונים:
היי רונה, את תהיי מבוטחת. נסביר מדוע. ביטוח מפני אובדן כושר עבודה נועד כדי להגן עלינו במצב של מחלה או פגיעה שלא מאפשרות המשך עבודה. במצבים אלו, הביטוח מעניק למבוטחים קצבה חודשית.

השאלה של רונה מגיעה בעקבות שינוי שהתרחש בשוק הביטוח בשנה האחרונה. רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון החליטה לשנות את הפוליסות של אובדן כושר עבודה, שמוכרות חברות הביטוח, כך שיהיו טובות יותר לציבור ויעניקו כיסוי ביטוחי רחב יותר. כלומר: לחברות הביטוח תהיה פחות יכולת לחמוק מתשלום.

אך הרשות לא אהבה את התוצאה שהתקבלה: בעקבות השינויים, חברות הביטוח תמחרו את הפוליסות במחירים גבוהים מבעבר, ובאוגוסט האחרון הרשות סירבה לאשר אותן. לכן עד שהעניין יוסדר, אי אפשר לרכוש פוליסות חדשות.

אך זה לא אומר שכל העובדים החדשים לא מבוטחים: כל מי שחוסך מדי חודש בקרן פנסיה מבוטח מפני אובדן כושר עבודה, כחלק מהביטוח שמגיע אוטומטית עם הקרן. בנוסף, עובדים שכבר יש להם ביטוח מפני אובדן כושר עבודה, ומחליטים לעבור לעבודה אחרת באותו המקצוע, יכולים להמשיך את הביטוח הקיים.

אז מי כן נפגע? כל מי שלא מעוניין לחסוך בקרן פנסיה ורוצה לרכוש מוצר פנסיוני אחר, כמו ביטוח מנהלים. בביטוחים מסוג זה אין ביטוח מובנה מפני אובדן כושר עבודה. ולכן כל עוד לא ניתן לרכוש את הפוליסה הזו, העובדים לא יכולים לרכוש ביטוח מנהלים, ונאלצים לחסוך דרך קרן פנסיה. גם עובדים בעלי ביטוח מנהלים שמחליפים מקצוע נפגעים. החלפת המקצוע גורמת לכך שהביטוח מפני אובדן כושר עבודה אינו תקף, והעובדים אינם יכולים להמשיך ולחסוך לפנסיה בביטוח מנהלים ונאלצים לעבוד לקרן פנסיה.

לפי רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, מתנהל כיום משא ומתן מול חברות הביטוח כדי להגיע להבנות בנוגע לפוליסות.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.