לפתוח חשבון בנק משותף - כדאי או לא?

יותר חשבונות - יותר עמלות. הילה ויסברג עונה
שואלים את חיות כיס | בנקים ואשראי

פולי שואלת:
האם לזוג עדיף מבחינה כלכלית להחזיק בחשבון משותף בבנק או בשני חשבונות נפרדים?

כאן כלכלי עונים:
היי פולי, מנקודת מבט כלכלית גרידא, ככל שיש יותר חשבונות מנוהלים - כך משלמים יותר עמלות. לכן האופציה המשתלמת ביותר היא לנהל חשבון משותף אחד. הנה דוגמה: מסלול עמלות בסיסי בבנקים, שכולל 11 פעולות בחודש, עולה כעשרה שקלים. כשיש יותר מחשבון אחד, במקום להוציא רק עשרה שקלים על עמלות, משלמים כפול.

לחשבון משותף יש עוד שני יתרונות:

הראשון - הבנק חשוף לכל ההכנסות של משק הבית, ואז כוח המיקוח של הלקוח, אם רוצים לקחת הלוואה למשל, גדול יותר.

השני - אם בעלי החשבון חתומים על סעיף אריכות ימים בבנק, ואחד מבני הזוג נפטר, אז החשבון נשאר ברשות בן הזוג שנותר בחיים. זה לא המצב כשמדובר בחשבונות נפרדים.

אבל יש לפעמים שיקולים אחרים, שמנחים אנשים לשמר את החשבון הפרטי שלהם, אם באופן בלעדי או לצד חשבון משותף: יש אנשים שמרגישים שהשליטה שלהם בהוצאות גדולה יותר כשיש חשבונות נפרדים, ויש זוגות שמעדיפים שלכל אחד יהיה תקציב משלו להוצאות שהן לשיקול דעתו בלבד, בנוסף להוצאות המשותפות. כשזה המצב, צריך לוודא שמתמקחים היטב מול הבנקים בנוגע לעמלות, או בוחרים בבנקים שמציעים מסלולים ללא עמלות (כמו בנק איגוד ומזרחי טפחות). אפשרות נוספת היא לפתוח שני חשבונות בבנקים הדיגיטליים - שש אין עמלות, אבל אי אפשר עדיין להקים חשבון משותף.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיותכיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן רשת ב'" ב-16:30.