למה משלמים דמי משמרת על ניירות ערך בבנק?

זו עמלה על כלום וכדאי להתמקח עליה. שאול אמסטרדמסקי עונה
שואלים את חיות כיס | בנקים ואשראי

שיר שואל:
מה הקטע עם דמי משמרת של ניירות ערך בבנק? על מה בדיוק משלמים? ככל שהבנתי, בערך כל מי שמבקש שיבטלו לו אותם - מבטלים. זו שיטת מצליח?

כאן כלכלי עונים:
היי שיר, דמי משמרת על ני"ע הם שריד מתקופת ימי אנו באנו. פעם, כשאנשים היו סוחרים בני"ע, אשכרה היו להם ניירות, איגרות חוב היו איגרות ולכן מישהו היה צריך לשמור עליהן. השומר הזה היה הבנק, והוא היה גובה דמי משמרת.

רק שאנחנו מזמן לא בעולם הזה. היום אם יש לך תיק ני"ע, אתה יודע טוב מאוד שזה תיק וירטואלי, מספרים באיזשהו מחשב. אבל עדיין הבנק גובה עליהם דמי משמרת (לפעמים קוראים לזה דמי ניהול) - איזשהו אחוז שהוא נגזרת משווי התיק. כלומר, ככל שהתיק שלך גדול יותר כך הכסף שמגיע בסופו של דבר לבנק גדול יותר - וזה יכול להגיע למספרים די גבוהים, אפילו 0.8% מהתיק, שזה ממש הרבה.

שאלת אם אפשר לבטל את זה אם רק מבקשים, אבל הלוואי שהמציאות הזו היתה כל כך פשוטה. בשורה התחתונה, כן, גם על דמי המשמרת צריך להתמקח כמו על כל דמי ניהול אחרים. האם אפשר להביא אותם לאפס מוחלט? זה קשה. רוב הבנקים לא יתנו אפס מוחלט, אבל יהיו מוכנים לרדת ל-0.1% או ל-0.2%, תלוי בגובה התיק ותלוי איזה ערך נוסף אתם מביאים לבנק כלקוחות. כך או כך, כדאי להתמקח.

איך בודקים כמה אתם משלמים? היכנסו לחשבון הבנק שלכם באינטרנט. בתיבת ההודעות שלכם באתר תוכלו למצוא את תעודת הזהות הבנקאית שהבנק שלח לכם. במסמך הזה תוכלו לראות גם באחוזים וגם בשקלים כמה שילמתם לבנק. אם אתם משלמים 0.4% או יותר, התקשרו לבנק ותבקשו לשלם פחות.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן רשת ב'" ב-16:30.