האם להאמין לסוכנת הביטוח של העבודה בבחירת קרן הפנסיה?

יכול להיות שהיא מאה אחוז - אבל יש לה אינטרס. צליל אברהם עונה
שואלים את חיות כיס | פנסיה

יניב שואל:
התחלתי לאחרונה עבודה רצינית ראשונה, והיום נפגשתי עם סוכנת פנסיונית מטעם המעסיק. היא דיברה סינית ונשמעה לא באמת אמינה / רוצה בטובתי. איך אפשר לקבל החלטה מושכלת וטובה?

כאן כלכלי עונים:
היי יניב, יכול להיות שהאינטואיציה שלך נכונה. סוכנת הביטוח שפגשת בעבודה מקבלת את העמלות שלה מחברות הביטוח.

מה זה אומר? בהחלט יכול להיות שהסוכנת היא מקצועית וטובה, ושהיא רואה רק את טובתך מול עיניה, ותבחר את קרן הפנסיה הכי טובה שהיא יכולה עבורך. אני לא צינית, באמת יכול להיות. אבל יש גם מקרים אחרים. למשל, סוכנים שפתחו לעובדים ביטוחי מנהלים במקום קרן פנסיה, כיוון שזה השתלם להם יותר מבחינת עמלות. או סוכנים שהעבירו את העובדים לקרן ששילמה להם עמלות גבוהות יותר. תראה למשל את הסיפור של עובדי הניקיון במשרד האוצר, שסוכן הביטוח של חברת הקבלן שמעסיקה אותם העביר את כולם לביטוח מנהלים - למרות שזה היה מאוד לא כדאי עבורם, פשוט כי זה הניב לו עמלות גבוהות יותר.

כדאי לשאול את הסוכנת שתי שאלות: מה דמי הניהול שתשלם בקרן שהיא מציעה, ומה התשואה של הקרן בשנים האחרונות. ואז ללכת עם הנתונים האלה ולהשוות אותם באינטרנט לקרנות אחרות. כותבים בגוגל "השוואת קרנות פנסיה", ויש כמה אתרים שאפשר לראות בהן את התשואות ואת דמי הניהול הממוצעים בכל קרנות הפנסיה. אתה מחפש קרן עם דמי ניהול כמה שיותר נמוכים ותשואות כמה שיותר גבוהות.

אם אתה מגיע למסקנה שההחלטה של הסוכנת לא טובה עבורך, יש לך זכות לבחור כל קרן שתרצה. הפנסיה היא שלך ולא של המעסיק וההחלטה היא שלך.

עוד על הנושא אפשר לשמוע בפרק 56 של חיות כיס, "מותו של סוכן".

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.