מה צריך לעשות כדי שתהיה לנו פנסיה?

לחסוך 20 אחוז מהשכר לפחות. שאול אמסטרדמסקי עונה
שואלים את חיות כיס | פנסיה

נירה שואלת:
איך אפשר לדעת אם מה שחוסכים לפנסיה זה מספיק? ואם לא כמה ואיך כדאי להפריש באופן פרטי?

כאן כלכלי עונים:
כלל האצבע אומר שאם נחסוך פחות מ-20% מהשכר שלנו - כן, 20% מהשכר שלנו - לא תהיה לנו פנסיה. כלומר, אם השכר שלכם הוא 10,000 שקל בחודש אתם צריכים לחסוך לפנסיה לפחות 2,000 שקל בחודש. ואם זה השלב שבו אתם פורצים בבכי, דעו לכם שאם אתם שכירים, אתם כבר חוסכים בערך 20% מהשכר שלכם, כי זה כולל גם את מה שהמעסיק שלכם במקום העבודה שלכם חוסך עבורכם לפנסיה, והוא מחוייב לחסוך לכם לפנסיה לפי בחוק. אם אתם עצמאים - שיהיה לכם בהצלחה עם זה.

האם זה יספיק? קשה לומר. מי שחוסך 20% יכול לדעת שהוא לפחות עשה את המינימום. במה זה תלוי אם תהיה לו פנסיה או לא? זה תלוי בהרבה פרמטרים, וקשה לדחוס אפה את כולם, אבל בסופו של דבר זה תלוי באנשים שמנהלים לנו את הפנסיה, אנשים זרים שאנחנו בכלל לא מכירים ועובדים בחברות הביטוח ובגופי ההשקעות. הם לוקחים כל חודש את ה-20% האלה מתוך השכר שלנו, ומשקיעים אותם, במטרה להגדיל את הכסף הזה. למה? כי כדי שכשנגיע ליום שבו לא נוכל יותר לפרנס את עצמנו מעבודה צריך לקרות שם איזשהו קסם, ורמת החיים שלנו אמורה לא להיפגע. כדי שזה יקרה ה-20% מהשכר צריכים לגדול ל-100%.

הקסם הזה נקרא ריבית. משקיעים את הכסף הזה בעיקר בבורסה, פחות או יותר בכל מה שזז, ומקווים לטוב. ככל שהשקעות מסוכנות יותר הן אמורות להניב יותר תשואה. אבל מאז 2008, כמעט עשור, הריביות בכל העולם וגם בישראל הן אפסיות, וכשהריבית קרובה לאפס לאנשים שמנהלים לנו את הפנסיה קשה להשיג תשואות. אנחנו רואים בשנים האחרונות שהתשואה הרב שנתית הולכת ופוחתת. אם הריביות לא יעלו בשנים הקרובות זה הולך להיות עשור אבוד לחוסכים לפנסיה, לך ולי, וזה בעצם כיום הפקטור שמשפיע הכי הרבה על הפנסיה שלנו. יותר מתוחלת החיים המתארכת, יותר מהתספורת של פישמן - הריבית. טובי המומחים ברחבי העולם מנסים לפתור את זה אבל פתרון עדיין אין. ולכן הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות הוא לחסוך כמה שיותר.

רוצים לדעת עוד על פנסיה?
אפשר ללמוד עוד על פנסיה לעצמאים פה ולהאזין לפרק הפנסיה הגדול של חיות כיס כאן.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.