מה זה חשבון צעיר וחשבון חייל, ומה ההבדלים ביניהם?

בחשבון צעיר אי אפשר לעשות כל פעולה. צליל אברהם עונה
שואלים את חיות כיס | בנקים ואשראי

אורית שואלת:
שלום לחיות כיס. הבן שלי יהיה עוד חודשיים בן 16 ואני רוצה לפתוח לו חשבון בנק כדי שיתחיל ללמוד על התנהלות אחראית עם כסף. בבירור בבנקים התברר לנו שעד גיל 16 זה חשבון אחד, בין 16-18 חשבון נוסף, ואחר כך יש גם חשבון חייל. מה ההבדלים?

כאן כלכלי עונים:
היי אורית, אפשר לפתוח חשבון בנק בישראל מגיל 14. מגיל 14 עד גיל 16 אפשר לפתוח חשבון בנק רק באישור של ההורים. ההורה צריך להגיע עם הילד לבנק ולחתום בעצמו על טפסי חשבון הבנק. בדרך כלל בחשבון כזה יש פטור מעמלות. אי אפשר להיכנס למינוס, להוציא צ'קים או להזמין כרטיס אשראי. יש כרטיס להוציא כסף מהכספומט ואפשר גם להוציא כרטיס חיוב אבל שניהם מוגבלים עד 400 שקל. זו בעצם מין קופת חסכון, בעיקר בשביל תחושת העצמאות והחינוך הפיננסי.

מגיל 16 ברוב הבנקים כבר אפשר לפתוח חשבון כמו בן אדם מבוגר. להיכנס לבנק לבד, לחתום על הטפסים לבד. עדיין בשביל הלוואות, צ'קים או כרטיס אשראי חלק מהבנקים יבקשו אישור של ההורים. מספר הצ'קים שאפשר לתת מוגבל, והם בגובה של עד 400 שקל. בדיסקונט רוצים גם בשביל עצם פתיחת החשבון אישור של ההורים.

חשוב לדעת שרוב האנשים לא יעברו בנק בחיים, ולכן הבנקים מאוד מאוד רוצים שהם יפתחו חשבון צעיר אצלם, והם מציעים לפעמים מתנות ומבצעים כדי לעשות את זה. כשבוחרים בנק, חשוב לא להתבלבל מכל המתנות ולהתמקד בשני דברים: הראשון הוא עמלות נמוכות ככל האפשר, והכי טוב - בלי עמלות עו"ש בכלל. והשני - אפליקציה טובה, כדי שלא תצטרכו להתייבש בטלפון או בתור בסניף.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן רשת ב'" ב-16:30.