מדוע לא נפתחים יותר בנקים בישראל?

כי אתה לא תעבור אליהם. שאול אמסטרדמסקי עונה
שואלים את חיות כיס | בנקים ואשראי

יואב גור שואל:
מדוע לא נפתחים יותר בנקים בישראל?

כאן כלכלי עונים:
היי יואב, זו שאלה מצוינת והיא מטרידה את הצמרת הכלכלית של ישראל בשנים האחרונות. המשמעות של אי פתיחת בנקים חדשים היא שימור הדואופול של בנק הפועלים ובנק לאומי, שמחזיקים לבדם בשני שלישים מהמערכת הבנקאית.

כדי לפתוח בנק חדש חייבים לקבל היתר מהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, ולקבל היתר כזה זה קשה מאוד. צריך לעמוד בשורה של דרישות שמעמיד בנק ישראל, והכבדה ביותר ביניהן היא הון עצמי. כמו שכשהולכים לקחת משכנתא צריך הון עצמי של 100 או 200 אלף שקל לפחות, כך גם כשרוצים לפתוח בנק צריך להביא כסף מהבית: לפחות 50 מיליון שקל. 

זה הרבה מאוד כסף, אבל לא סכום שאי אפשר לגייס, בטח לא עבור בנקים מחו"ל למשל. אז למה הם לא נכנסים לארץ?

כי הם יודעים שלא תעברו עליהם. כשחוקרים את שוק הבנקאות בישראל רואים שקשה מאוד לשבור את הדואופול של פועלים ולאומי. איך אפשר לדעת? כי יש כבר בנקים אחרים בישראל, כמו בנק אגוד, שמציעים תנאים מעולים - פלוס על העו"ש ואפס ריבית על האוברדראפט. ועדיין, מעטים מאוד עוברים אליהם.

לסיכום - אין תחרות בין הבנקים בישראל כי אנחנו לא עוברים בנק. אנחנו שונאים את הבנק, אבל קשורים אליו מאוד.

שני גופים בישראל מנסים בימים אלה להקים בנקים חברתיים - בנקים שהלקוחות שלהם הם הבעלים שלהם, כך שהם יוכלו לתת הלוואות בתנאים מעולים. האם הישראלים יעברו אליהם? זה יהיה ניסוי מעניין.

עוד על מעבר בנק בפרק 29 של "חיות כיס", דנה פרנק עוברת בנק.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן רשת ב'" ב-16:30.