איך הציבור יכול להתנגד לתספורת או להסדר חוב?

הוא לא יכול. אבל הוא בכל זאת מצליח. שאול אמסטרדמסקי עונה
שואלים את חיות כיס | בנקים ואשראי

דרור שמש שואל:
איך הציבור יכול להתנגד לתספורת או להסדר חוב?

כאן כלכלי עונים:
היי דרור. על פניו התשובה היא שלציבור אין מה לעשות באופן ישיר כדי להתנגד להסדר החוב של פישמן. אבל האמת היא שבעידן הנוכחי המציאות היא קצת יותר מורכבת.

כשאיש עסקים חייב כסף לרשות המסים ולבנקים, הסדרי החוב שלו עם הבנקים נעשים בין עורכי דינו לבין עורכי הדין של הבנק. לציבור אין דריסת רגל במשא ומתן הזה. אבל הלחץ הציבורי עושה את שלו: הבנקים והמפקחת על הבנקים יודעים שכלפי כל הסדר חוב שהם יאשרו תהיה ביקורת ציבורית נוקבת.

אפשר היה לראות את זה עם הסדר החוב של פישמן: פישמן הציע לשלם לבנקים 140 מיליון שקל מתוך 1.8 מיליארד שקלים שהוא חייב. אבל כשטיוטת ההסדר הזה פורסמה, קמה צעקה ציבורית, חברי כנסת קיימו דיון בנושא, איתן כבל הודיעה שיקים ועדת חקירה פרמנטרית וכדומה. בעקבות הלחץ הזה המפקחת על הבנקים רמזה למנכ"לי הבנקים שכדאי להם לשקול היטב את ההחלטה שהם הולכים לקבל. הם הבינו את הרמז, הסדר החוב נפל, ופישמן נמצא בהליך של פשיטת רגל.

בשורה התחתונה: למרות שבאופן עקרוני אין לציבור מילה בעניין, הוא יכול להתנגד להסדרי החוב באופן אפקטיבי דרך דעת הקהל.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן רשת ב'" ב-16:30.