מדוע הריבית כל כך נמוכה, ואיך זה משפיע על החיים שלנו?

הריבית נמוכה בכל העולם, וזה משפיע עלינו בכמה דרכים. הילה ויסברג עונה
שואלים את חיות כיס | בנקים ואשראי

נעמה שואלת:
מדוע הריבית כל כך נמוכה, ואיך זה משפיע על החיים שלנו?

כאן כלכלי עונים:

היי נעמה. כשאת אומרת "הריבית" את מתכוונת ככל הנראה לריבית פריים בבנק. הריבית הזו מבוססת על ריבית בנק ישראל, שעומדת כבר יותר משנתיים על 0.1 אחוז - וזה נמוך מאוד. 

הריבית נמוכה כל כך כי אנחנו מושפעים ממה שקורה בעולם. מדינות אירופה וצפון אמריקה עדיין מלקקות את הפצעים מהמשבר הכלכלי של 2008. כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי המדינות האלה הורידו את הריביות של הבנקים המרכזיים אצלן. 

מדינות מורידות את הריבית בשעת משבר או מיתון כלכלי כיוון שכשהריבית נמוכה, אין לאנשים תמריץ להשאיר את הכסף בבנק. לכסף לא תהיה תשואה גבוהה, ולכן הם מעדיפים להוציא אותו, להשקיע אותו ולקחת הלוואות - וזה מעודד את הצמיחה הכלכלית.

איך זה קשור לישראל? אצלנו חוששים שאם הריבית שלנו תהיה גבוהה ובמדינות אחרות הריבית תהיה נמוכה, זה יגרור לכאן השקעות מחו"ל שיחזקו את השקל. זה נשמע כמו דבר טוב, אבל שקל חזק הוא בעייתי מאוד ליצואנים. הם מוכרים את הסחורה שלהם בחו"ל ומקבלים תמורתה מטבע זר, נניח דולר או יורו. ואם הדולר שווה שלושה שקלים במקום ארבעה, לצורך העניין, הכסף שלהם שווה פחות. 

הריבית הנמוכה טובה לנו כלווים אבל היא בעייתית עבורנו כחוסכים, ובעיקר כחוסכים לפנסיה. העלאת הריבית יכולה גם לגרום לעלייה בנטל המשכנתאות, שחלקן בריבית משתנה.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן רשת ב'" ב-16:30.