האם אפשר להעביר את הפנסיה שלי בארה"ב לקרן ישראלית?

לא בדיוק, וזה יעלה הרבה כסף. צליל אברהם עונה
שואלים את חיות כיס | פנסיה

עלמה שואלת:
מה קורה עם הכסף שחסכנו לפנסיה בארה"ב ואיך אפשר (אם אפשר) להעבירו לארץ? מה המשמעות מבחינת מיסוי?

כאן כלכלי עונים:

היי עלמה, בניגוד לקרנות פנסיה בישראל, שבהן אפשר פשוט להעביר את החסכון מאחת לשניה, כשמדובר בחסכון לפנסיה בארה"ב אי אפשר פשוט להעביר את הקרן כמו שמעבירים פה. צריך למשוך את הכסף ולהפקיד אותו מחדש. על המשיכה הזו צריך לשלם מס, והמס תלוי בתכנית ותלוי במעמד שלך. בארה"ב, בניגוד לישראל, גם כשתהיי פנסיונרית תצטרכי לשלם מס הכנסה על הפנסיה אז זה פחות משמעותי - אבל בנוסף צריך לשלם גם קנס על המשיכה המוקדמת. בתכנית הפנסיה הכי נפוצה בארה"ב הקנס הוא 10%.

בנוסף אם אין לך קרן פנסיה פעילה בישראל, תצטרכי לפתוח חדשה כשאת חוזרת, או לחדש את הקרן הישנה שלך. אם לא הפקדת פה לפנסיה במשך כמה שנים, את צריכה להתחיל לצבור מחדש את הזכויות שלך: למשל, רק אחרי חמש שנים של הפקדה רצופה תהיי זכאית שוב לפיצוי במקרה של אובדן כושר עבודה.

לכן, כדאי להתייעץ עם יועץ פנסיוני שמכיר את הנושא, ולשקול את האפשרות שלא להעביר את הקרן, אלא להשאיר את הקרן האמריקאית במקביל לקרן פה.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל calcali@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיות_כיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.