תום ראפ החל את דרכו באמצע שנות השישים בגיל 20 כשייסד את ההרכב, Pearls Before Swine ובתוך שש שנים הוציא שמונה אלבומים. את עטיפות אלבומיה של הלהקה עיטרו ציורים מטרידים, חלקם מהמאה ה-16 וכמעט ולא הסתובבו תמונות שלהם. העובדה שראפ החל להופיע רק בשנות ה-70 ולא קידם את אלבומיו הגדולים לאחר שראו אור יצרה הילה של מיסתרון מסביבם. אבל מי שנחשף למוזיקה של ראפ התאהב בה ובשירים המיוחדים והרגישים שכתב – עם טקסטים מיסטיים ומלנכוליים, מלאים ברפנרסים היסטוריים ובביקורת נוקבת על מלחמת וייטנאם. עם כלי נגינה אקזוטיים וצלילים חולמניים של פולק פסיכדלי או כפי שהוא הגדיר זאת בעצמו: רוק טרנסצנדנטלי.

בזמן אמת ראפ לא קיבל כסף והלייבלים שלו גנבו אותו. באמצע שנות ה-70 הוא פרש מעסקי השעשועים, פנה ללימודי משפטים והפך לעורך דין שעוסק בזכויות אזרח. לקחו כמה עשורים עד שבשנות ה-80 וה-90 מוזיקאים צעירים גילו את שיריו, אלבומיו ראו אור בהוצאות מחודשות והוא זכה להוקרה המגיעה לו ואף חזר להופיע מדי פעם, והוציא אלבום אחד בשנת 1999.

ב-11 בפברואר 2018, הוא הלך לעולמו בגיל 70 לאחר מאבק במחלת הסרטן וכאן תוכלו להאזין לתכנית מיוחדת לזכרו עם כמה מהפנינים היפות והלא מספיק מוכרות שהוא השאיר לנו. עורך ומגיש: גיל מטוס.