שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם הלך לעולמו בגיל 79

שר החוץ הסורי אל-מועלם הלך לעולמו בגיל 79
אל-מועלם שימש בתפקיד ב-14 השנים האחרונות. לא נמסרו פרטים על סיבת המוות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
וואליד אל מועלם, 28.09.2009
צילום: צילום: גטי אימג'ס

הטלוויזיה הסורית הודיעה הלילה (שני) על מותו של שר החוץ של סוריה, וואליד אל-מועלם, בגיל 79. לא נמסרו פרטים על סיבת המוות.

אל-מועלם נולד בדמשק בשנת 1941. את לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטת קהיר, שם רכש תואר ראשון בכלכלה. כשהיה בן 23 הצטרף לשורות משרד החוץ הסורי ושירת במשלחות דיפלומטיות באנגליה, ספרד ובערב הסעודית. בשנת 1975 מונה לשגריר סוריה ברומניה, תפקיד בו כיהן במשך חמש שנים.

אל-מועלם (מימין) בפגישה עם הנשיא באשר אל-אסד ושר החוץ לשעבר של עומאן יוסף בן-עלאווי בדמשק, יולי 2019 (צילום: אי-פי)

בשנת 1990 מונה אל-מועלם לשגריר סוריה בארצות הברית. במסגרת תפקידו היה מעורב במגעים למשא ומתן לשלום בין ישראל לסוריה. בשנת 2000, מונה לתפקיד עוזר שר החוץ הסורי, וניהל את תיק יחסי סוריה-לבנון, שעלו על שרטון בעקבות רצח ראש הממשלה הלבנוני רפיק אל-חרירי בשנת 2005. בפברואר 2006 מונה לתפקיד שר החוץ, במקומו של פארוק א-שרע שהתפנה אז לתפקיד סגן הנשיא.

אל-מועלם החזיק בעמדה ביקורתית באשר לתפקידה של ארצות הברית במלחמת האזרחים שפרצה בסוריה בשנת 2011. באוגוסט 2012 אמר כי "ארצות הברית משחקת תפקיד מרכזי נגד סוריה במלחמה זו", והאשים את וושינגטון בתמיכה בטרור במדינה. הוא אף הזהיר כי "טענות המערב על שימוש בכלי נשק כימים על ידי המשטר בדמשק נגד האזרחים שימשו עילה לחזרה על תרחיש מלחמת המפרץ".

אל-מועלם (משמאל) בתום מסיבת עיתונאים עם שר החוץ האיראני זריף ושר החוץ הרוסי לברוב במוסקבה, אפריל 2017 (צילום: אי-פי)

כשנאם בעצרת האומות המאוחדות בספטמבר 2018, טען אל-מועלם כי "ישראל סייעה לארגוני טרור שפעלו בדרום סוריה והגנה עליהם בעזרת תקיפות חוזרות ונשנות במדינה". שנה לאחר מכן אמר באותו מעמד כי "עשרות אלפי טרוריסטים הובאו לסוריה מיותר ממאה מדינות בתמיכת ובמימון מדינות הידועות לכל" ורמז בדבריו לארצות הברית וטורקיה.

הפופולריים