"אני לא רוצה להתחיל לבכות": אחרון היהודים בסודאן מתרגש מההסכם עם ישראל

היהודי האחרון בסודאן: כל חיי התפללתי לרגע הזה
צ'ארלס שאול, בן 70 מח'רטום הוא מהיהודים הבודדים שחיים בסודאן, שלא הכירה עד כה במדינת ישראל. בריאיון לכאן חדשות: "זאת אחת המדינות האדיבות שיש והכי טובות באפריקה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרטום ח'רטום ח'ארטום חארטום
צילום: צילום: אי-פי

בסודאן מעולם לא התקיימה קהילה יהודית גדולה, אולם ב-60 השנים שנשלטה על ידי האימפריה הבריטית סוחרים ופקידים יהודים התיישבו בבירתה ח'רטום וייסדו קהילה שבשיאה הגיעה לאלף חברים. כיום חיים יהודים בודדים בח'רטום, ואחד מהם, צ'ארלס שאול בן ה-70, שוחח היום (שלישי) עם כאן חדשות ואמר "התפללתי לרגע הזה של נרמול היחסים עם ישראל כל החיים".

"אנחנו נולדנו פה. ההורים שלנו נולדו פה. כולם יודעים שאנחנו יהודים. זאת אחת המדינות האדיבות שיש והכי טובות באפריקה. לא סבלנו מאפליה ורדיפה כמו קהילות יהודיות אחרות במדינות ערב. הייתה פה קהילה גדולה", אמר.

שאול אמר בשיחה שמאז ההכרזה הוא לא מפסיק לקבל טלפונים מאנשים מקומיים שמברכים אותו: "התפללתי לרגע הזה של נרמול היחסים עם ישראל כל החיים. אני לא רוצה להתחיל לבכות, אבל קיוויתי שזה יקרה בעודי בחיים. ברגעים האלה אני נזכר בהורים שלי, באבא שלי אליהו שאול. הם למרבה הצער לא זכו לראות".

רובה המוחלט של משפחתו עלה לארץ בשנות ה-70 וה-80 וכיום הם נותרו שניים שם. חלק מבני המשפחה, קבורים בבית הקברות המוזנח בח'רטום שלאחרונה התחילו לנקות אותו. לדבריו, פעם היה שם בית כנסת, אבל היום אין כי אין מי שילך. הוא קרא לישראלים להגיע בהמוניהם לח'רטום וטען שיש מה לראות שם: חופים בים האדום ומדבריות.

הפופולריים