הפיצוץ בנמל ביירות: הצלב האדום מדווח כי יותר מ-100 בני אדם נהרגו

הפיצוץ בביירות: יותר מ-100 בני אדם נהרגו
ישראל פנתה ללבנון דרך גורמים בין-לאומיים והציעה סיוע הומניטרי • הנשיא ריבלין: "משתתפים בכאבו של העם הלבנוני" • לפחות 80 בני אדם נהרגו וכ-4,000 נפצעו • שר הפנים הלבנוני: הפיצוץ - בשל חומרי נפץ מרסקים שהוחרמו לפני שנים והתפוצצו באחד מהמחסנים בנמל • מועצת ההגנה העליונה של לבנון הכריזה על מצב חירום שיימשך שבועיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההרס בביירות לאחר הפיצוץ בנמל בעיר
צילום: צילום: אי-פי

הפיצוץ בנמל ביירות: יותר מ-100 בני אדם נהרגו, כך מדווח הצלב האדום. ישראל פנתה אמש (שלישי) ללבנון דרך גורמים ביטחוניים ומדיניים בין-לאומיים והציעה לממשלת לבנון סיוע הומניטרי רפואי. ישראל הציעה ללבנון באמצעות אותם גורמים ציוד רפואי וקליטת פצועים לישראל. דובר צה"ל בערבית כתב בטוויטר: "זה הזמן לשים את המחלוקות בצד". הנשיא ריבלין: "משתתפים בכאבו של העם הלבנוני בשעת אסונו ושולחים יד מושטת לסיוע כן בשעה קשה זו".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ השמיע התבטאות חריגה בנושא במהלך מסיבת עיתונאים. על אף שבלבנון אמרו כי מדובר בתאונה שנגרמה כתוצאה מהזנחה, אמר הנשיא האמריקני כי נראה שמדובר ב"מתקפה נוראית". כשנשאל טראמפ מדוע הוא חושב כך, אמר כי גנרלים אמריקנים ששוחח עמם מעריכים שמדובר בפיצוץ שנגרם מפצצה "מסוג כלשהו", ולא בתאונה. הנשיא האמריקני הדגיש כי מדינתו מוכנה לסייע ללבנון.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כתב בחשבון הטוויטר שלו: אני שולח תנחומים לכל מי שנפגעו כתוצאה מהפיצוץ. ארצות הברית עוקבת אחר המתרחש ומוכנה לסייע ללבנונים.

ראש ממשלת לבנון חסאן דיאב אמר כי "לבנון כולה הרוסה היום". לדבריו, האחראים לאסון הזה ישלמו מחיר. לפחות 80 בני אדם נהרגו וכ-4,000 נפצעו בעקבות הפיצוץ עז בנמל, שגרם לכאוס בעיר. החשמל נפל במהלך פינוי לכודים, ובשל מספר הפצועים הרב, בבתי החולים מנתחים עשרות בני אדם במקביל, חלקם במסדרונות. יוניפי"ל, כוח האו"ם בדרום לבנון, הודיע כי כמה מחייליו נפצעו בפיצוץ.

הפיצוץ בביירות

שר הבריאות הלבנוני הכריז על מצב חירום בכל בתי החולים, נשיא לבנון מישל עון כינס הערב פגישת חירום של מועצת ההגנה העליונה במדינה. נשיא לבנון אמר שלא מתקבל על הדעת שמשלוח של 2,750 טונות של אמוניה יישארו במחסן 6 שנים מבלי לנקוט אמצעי מנע. בסיום פגישת מועצת ההגנה העליונה של לבנון הוכרז על ביירות כ"עיר מוכת אסון", ועל מצב חירום שיימשך שבועיים. בהודעה מטעם המועצה נמסר כי תורכב ועדת חקירה שתפעל להבין את הנסיבות שגרמו לפיצוץ, וועדת סיוע תמונה במטרה לספק מחסה למשפחות שבתיהן הפכו לא ראויים למגורים.

גורם מדיני אמר כי לישראל אין קשר לאירוע. מקורבים לחיזבאללה אמרו כי הפרסומים שלפיהם מדובר בתקיפה ישראלית אינם נכונים.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי קייס, עומרי חיים ואיתמר מרגלית

הפופולריים