יורש העצר הסעודי: איראן תקפה את מכליות הנפט

יורש העצר הסעודי: איראן תקפה את מכליות הנפט
בדבריו לעיתון "א-שרק אל-אווסט" מאשים מוחמד בן סלמאן את המשטר האיראני בכך שכוונתו "לפגוע בביטחון וביציבות האזור". בתוך כך, בריטניה שולחת חיילים לאימון במפרץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריאיון עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן
צילום:

בריאיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" שפורסם הבוקר (ראשון), האשים יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן את איראן בתקיפת מכליות הנפט מול חופי האמירויות לפני חודש ובתקיפת שתי מכליות הנפט במפרץ עומאן ביום חמישי האחרון. בן סלמאן ציין כי המשטר האיראני לא כיבד את נוכחותו של ראש ממשלת יפן שינזו אבה כאורח בטהראן ובזמן שהיה שם הגיב באופן מעשי על מאמצי התיווך שלו בהתקפה על מכליות הנפט במפרץ עומאן, אחת מהן של יפן. "זה מראה בבירור את השיטה של המשטר האיראני ואת הכוונות שלו לפגוע בביטחון וביציבות האזור", הוא אמר.


מתקפת מכליות הנפט במפרץ עומאן. צילום: אי-פי

עוד הוסיף בן סלמאן כי כל האירועים האחרונים באזור, כולל תקיפת מתקני הנפט של חברת ארמקו בסעודיה על ידי החות'ים בחודש שעבר, מדגישים את חשיבות הדרישה הסעודית בפני הקהילה הבינלאומית לנקוט עמדה תקיפה מול משטר שרוצה להתפשט, שתומך בטרור ושמפיץ הרג והרס כבר במשך כמה עשורים לא רק באזור, אלא בעולם כולו. הוא אף הזכיר כי מאותה סיבה תמכה סעודיה בהחזרת הסנקציות האמריקניות נגד איראן.

"איראן היא מדינה נוכלת, המשטר ממשיך לתמוך במכונת האנרכיה וההרס באזור"

אחרי הסכם הגרעין, אמר יורש העצר, ההסתערות של איראן הגיעה לרמות חסרות תקדים ו"התקציב של משמרות המהפכה גדל, קצב התמיכה שלה במיליציות העדתיות באזור ובעולם כולו גבר וכולנו ראינו את פעולות הטרור שסוכלו לאחרונה באירופה". הוא הוסיף כי איראן ניצלה את הרווח הכלכלי מהסכם הגרעין כדי לתמוך בפעולותיה התוקפניות באזור והמשיכה להפר את ההחלטות הבינלאומיות. "היה עדיף שהמשטר האיראני ישתמש ברווחים הכלכליים מההסכם כדי לשפר את רמת המחיה של האזרח האיראני, לפתח את התשתיות ולהשיג פיתוח כלכלי במקום להמשיך לתמוך במכונת האנרכיה וההרס באזור", הוא אמר.

בן סלמאן לא היסס לצאת בביקורת חריפה במיוחד ואמר כי איראן היא הגורם שתמיד מביא להסלמה באזור ושמבצע התקפות טרור והתקפות נפשעות באופן ישיר או באמצעות מיליציות הכפופות לו. לדבריו, "הבעיה היא בטהראן ולא במקום אחר. על איראן לבחור אם היא מדינה טבעית שיש לה תפקיד בונה בקהילה הבינלאומית או שהיא נשארת מדינה נוכלת שתישא בהשלכות במישור הבינלאומי".

בתשובה לשאלה האם תמימות הדעים עם ארצות הברית בעניין איראן חלה גם על הזירה הסורית, השיב בן סלמאן כי ישנה הסכמה על מספר יעדים משותפים בסוריה שהם הבסת דאעש, מניעת חזרתם של ארגוני הטרור והתמודדות עם ההשפעה האיראנית שמערערת את היציבות בסוריה וכן שימוש בכל האמצעים האפשריים כדי להביא להסדר פוליטי.

לדברי יורש העצר הסעודי, מדינתו לא רוצה שתפרוץ מלחמה באזור. עם זאת, הוא הדגיש כי ריאד לא תהסס לטפל בכל איום שנשקף לעם הסעודי, לריבונות הסעודית, לאחדות הטריטוריאלית שלה ולאינטרסים החיוניים שלה. בריאיון לא התייחס בן סלמאן לסוגיה הפלסטינית, לא לתוכנית השלום של ממשל דונלד טראמפ ולא לוועידה הכלכלית המתוכננת בבחריין.

שלשום תקף שר החוץ האיראני מוחמד זריף את היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון בולטון, ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותם ב"דיפלומטיה חבלנית" ובקונספירציה שאיראן היא זו שתקפה את המכלית היפנית בזמן ביקורו של ראש ממשלת יפן באיראן. בביקורו שם שנועד, לדבריו, להקל על המתח בין טהראן לוושינגטון, נפגש אבה עם המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי ועם הנשיא חסן רוחאני. במסיבת עיתונאים משותפת שערכו אבה ורוחאני, אמר נשיא איראן שטהראן וטוקיו מתנגדות לנשק גרעיני.

הפופולריים