המנצחים של המונדיאל: מסי על המגרש, קטאר מחוצה לו

כבוד, כוח וכסף: המנצחים של המונדיאל
הגלימה שמסי קיבל מאמיר קטאר היא אקורד סיום סימבולי במיוחד למונדיאל הערבי הראשון. קטאר השיגה את שלה - הטורניר הזה שם את העולם הערבי על המפה בהקשרים חיוביים | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ליונל מסי, מונדיאל 2022, קטאר
צילום: צילום: אי-פי

זה היה אקורד סיום סימבולי במיוחד למונדיאל מיוחד ויוצא דופן – אמיר קטאר, השייח' תמים בן חמד אל ת'אני, מלביש את האיש הכי מאושר בעולם, ליונל מסי, בגלימה הערבית  המסורתית. "מסי לבש גלימה (ميسي لبس البشت)", היה מההאשטאגים הפופולאריים אחרי התמונה האייקונית שלו מניף את הגביע עם הגלימה הערבית המסורתית.

הגלימה הזו, שיש לה כמה כינויים (אל-בישת, מישלח או אל-עבאיה) היא הגלימה המסורתית הערבית של הגברים שמוכרת מזה אלפי שנים. היא סמל לכבוד והוקרה, כאשר מי שהיה נוהג ללבוש אותו הם הנסיכים, השליטים והאצילים.

שלא נשכח מי הפיק את כל זה. אמיר קטאר עוטה על מסי גלימה מסורתית, צילום: רויטרס

מעבר לכבוד שהקטארים רצו לתת למסי (שמשחק בקבוצת הפאר שלהם בפריז), מבחינתו של אמיר קטאר, כנראה המנצח הגדול של המונדיאל הזה מחוץ למגרש, היה פה רצון להזכיר לכולם של מי המונדיאל הזה ומי אחראי לחגיגה הגדולה הזאת על כר הדשא ומחוץ לכר הדשא.

אחרי הכול, מדובר במונדיאל הראשון במזרח התיכון שלמשך חודש אחד הצליח להשכיח ממיליונים את הבעיות ולהעסיק את כולם בכדורגל. ולא פחות חשוב - להעלות מהאוב הפאן ערביזם אחרי שנים של סכסוכים ומשברים בין מדינות ערביות, בייחוד משברים עם המדינה שבה התקיים המונדיאל קטאר, שזכתה לתדמית הילד הקטן הרע של האזור ושל המפרץ.

המונדיאל הערבי הראשון | האזינו לעוד יום

הרגע הזה של מסי מניף את הגביע כשהוא עטוף בגלימה הערבית המסורתית השמורה לגברים ליכד לתוכו אולי את כל מה שראינו במונדיאל המטורף הזה – החיבור המורכב בין קטאר והעולם הערבי למערב ולשאר אומות העולם. חיבור שהיו חששות כבדים ממנו רגע לפני שריקת הפתיחה. אך למרות הכול ועל אף הביקורות הקשות והמוצדקות מבחינה עובדתית על קטאר (השוחד כדי לקבל את הטורניר, הפרות זכויות אדם, מותם של אלפי עובדים זרים והיחס להקהילה הלהט"בית), המונדיאל הזה עבר בעבור הקטארים בצורה די חלקה ללא אירועים חריגים מחוץ למגרש שהסיטו את הפוקוס מהטורניר עצמו ומהסיפורים שהוא הצליח לספק לנו.

"המנצחים במונדיאל הם תושבי קטאר". קריקטורה קטארית

מעבר להצלחה הקטארית, שהאירה את העולם הערבי באופן חיובי אחרי שנים של תדמית שלילית, גם על כר הדשא הייתה פה הצלחה מסחררת. הנבחרת המרוקנית שהצליחה להדהים את כולם ולעלות לחצי הגמר לראשונה בתולדות העולם הערבי ויבשת אפריקה ועוד נבחרות ערביות שהציתו את הדמיון.

די להיזכר שהמונדיאל הזה נפתח בסנסציה המדהימה של סעודיה שניצחה את מסי וארגנטינה, היום אלופת העולם. "איפה מסי?", הייתה השאלה הרווחת פה בשווקים בדוחה, אז הנה מסי עם הגלימה על הפודיום.

סיכום מונדיאל 2022

אתמול צולם נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו מבצע את ה"קודה", ריקוד החרבות המסורתי, עם אמיר המדינה. במסיבת עיתונאים הוא אמר: "רבים ברחבי העולם הגיעו לקטאר וגילו את העולם הערבי כפי שלא הכירו. במקביל, תושבי המדינה פתחו את בתיהם, דלתותיהם ומדינתם כדי לקבל אנשים מכל מקום בעולם".

ואיך אפשר בלי הנקודה הישראלים. השירות הקונסולרי עבור ישראלים יסיים מחר את תפקידו במדינה, כך שהנירמול הזה היה זמני. עם זאת, ניתן להיות אופטימיים בכך שיהיו עוד התפתחויות ושזוהי לא הפעם האחרונה שנבקר פה. גם היחסים החשאיים בין ישראל לקטאר ימשיכו להתקיים.

הטורניר הזה הביא שתי בשורות. הראשונה היא שהעולם הערבי בראשות קטאר הרים טורניר מוצלח. השנייה - הנבחרות הערביות שסיפקו רגעים מרגשים, כשהבכירה שבהן היא מרוקו שהגיעה עד לחצי הגמר. המונדיאל הזה שם את העולם הערבי על המפה בהקשרים חיוביים, כפי שלא ראינו כבר הרבה זמן.

הפופולריים