"חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית": יצחק קלפטר הובא למנוחות

המוזיקאי והיוצר יצחק קלפטר הובא למנוחות
אומנים, פוליטיקאים וידוענים רבים באו ללוות את המוזיקאי והיוצר בדרכו האחרונה • ורד קלפטר לכאן רשת ב: "40 שנים חייתי לצידו, אהבתי אותו אהבת נפש" • מאיר פניגשטיין ספד לו: "תראה להם למעלה מה זה סולו גיטרה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק קלפטר
צילום: צילום: תאגיד השידור הישראלי

המוזיקאי, היוצר ואגדת הגיטרה יצחק קלפטר, שהלך לעולמו ביום חמישי שעבר, הובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמין "בשביל מנוחה נכונה" בראשון לציון. קודם לכן, התקיים הבוקר בתיאטרון הלאומי "הבימה" טקס אשכבה, במעמד בני משפחה, אמנים ואזרחים רבים שחלפו על פני ארונו.

אשתו לשעבר, ורד קלפטר, סיפרה לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "במשך 40 שנים הייתי לצידו. קשה מאוד לעכל. השיר 'צליל מכוון' שהושמע כעת - מציף בדמעות. אהבתי אותו אהבת נפש".

האזינו לריאיון עם ורד קלפטר בכאן רשת ב

"מעבר ליכולות המוכחות שלו, יצחק נשאר אדם מופנם, שקט וצנוע", ספד לו מאיר פניגשטיין, חברו ללהקת "כוורת". "הצלחה ופרסום מעולם לא סינוורו אותו. לא נשכח אותך. תראה להם שם למעלה מה זה סולו גיטרה".

"המוזיקה שיצר הפכה לחלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית שלנו", אמר בטקס האשכבה שר הביטחון בני גנץ. "כשהלחין את 'יושב על הגדר', השיר הזה ביטא עבורנו שייכות וצורפות גורל עבור צעירים שנאבקים עבור משהו גדול מהרקע שלהם ורצו לחיות את חייהם".

מייסד בית הספר "רימון", יהודה עדר, סיפר כי לפני שלושה שבועות בישר לקלפטר כי הוחלט להעניק לו פרס מפעל חיים. עדר העניק את הפרס לקרובי משפחתו מעל בימת התיאטרון הלאומי.

לימור באיו, ששימשה עוזרת אישית לקפלטר, אמרה על הבמה: "אני כבר מתגעגעת. עכשיו כשאתה למעלה עם חבריך - אולי תתחילו לעבוד על האלבום הבא".

"היה פער עצום בין הכישרון המטורף שלו לבין איך שהרגיש וראה את עצמו", אמר איש הרדיו יואב קוטנר על הבמה. "לא משנה כמה שהוא הצליח - תמיד הוא הרגיש חוסר".

קלפטר נחשב לאחד המוזיקאים והגיטריסטים המובילים בארץ, ותרם רבות לפסקול המוזיקה הישראלית. בחמשת העשורים בהם פעל, הוא היה חבר בכמה מלהקות הרוק החשובות בישראל, בהן "כוורת", "אחרית הימים" ו"הצ'רצ'ילים". הוא היה שותף גם בהרכב "צליל מכוון" לצד שלמה יידוב ושם-טוב לוי.

בחודש שעבר התראיין קלפטר בפעם האחרונה לסרט התיעודי "החיים כרומנו", על חברו חיים רומנו. בקטע ששודר בשישי בתוכנית "חדשות שישי" בכאן 11, אמר קלפטר: "לאחרונה אני מגיע לתובנה שיש לי איזושהי השגחה עליונה שמכוונת את מה שאני עושה. זה ממש ניסים. מה שקורה אצלי זה נס".

הפופולריים