זוכת האירוויזיון שנמלטה מאוקראינה: "סימנו אותי, פחדתי שאהפוך למטרה"

זוכת האירוויזיון: "סומנתי, פחדתי להפוך למטרה"
6 שנים לאחר שהביאה את התחרות לאוקראינה, הזמרת ג'מאלה נמלטה לטורקיה • הערב אמרה בריאיון מיוחד לכאן חדשות מאיסטנבול: "אני לא מרגישה בטוחה גם עכשיו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'מאלה, זוכת אירוויזיון 2016 מאוקראינה, 28.02.22
צילום: צילום: כאן חדשות

אחת מזירות הקרב הקשות בין רוסיה ואוקראינה היא באירוויזיון. היריבות בין שתי המדינות על הבמה שם התחילה ב-2016 כשהזמרת ג'מאלה גנבה את הניצחון ברגע האחרון מהרוסים. ולא סתם גנבה - רבים שמעו בשיר שלה "1944" ביקורת מרומזת על סיפוח חצי האי קרים. ברוסיה כעסו מאוד על הניצחון הזה ואפילו איימו להחרים את האירוויזיון, וג'מאלה הפכה לסמל של המאבק נגד רוסיה. השבוע היא נמלטה מארצה לאיסטנבול, והערב (שני) העניקה ריאיון מיוחד לתוכנית "ערב ערב" בכאן 11.

 

"הלילה הגעתי לאיסטנבול, לאחותי", סיפרה ג'מאלה. "החלטתי לעזוב את קייב ב-24 בפברואר בערב כשנשמעו פיצוצים ליד הבית שלי והחלטנו לנסוע עם הילדים שלי למערב אוקראינה, לצ'רנוביל ואולי ללבוב. העברנו לילה בכפר עם כמה אנשים. חשבנו להישאר שם ולחכות קצת, עד שהמצב יתבהר בבוקר. ב-26 בפברואר שמענו שנפל טיל בנמל התעופה של צ'רנוביל".

הזמרת שהצליחה להרגיז את הרוסים לפני שש שנים, לא פוסלת אפשרות שגם היום היא נמצאת על הכוונת. "ב-2016 כשהשתתפתי באירוויזיון התנהל קמפיין רחב ברוסיה נגד המשפחה שלי. לא הרגשתי בטוחה אז, אני לא מרגישה בטוחה גם עכשיו. סימנו אותי, פחדתי שאהפוך למטרה". לדבריה שמעה שמועות על אנשים שמחזיקים ברשימת מטרות.

ג'מאלה בת ה-38 הותירה בקייב מאחור את בעלה ואת אביו. לדבריה, שניהם סייעו לאימהות ולילדים לחצות את הגבול. ובאשר להחלטת איגוד השידור האירופי להדיח את רוסיה מתחרות האירוויזיון הקרובה - בעיניה מדובר בהחלטה ראויה. "באופן כללי, כל מחאה היא דבר טוב. במקרה הזה האירוויזיון הוא אירוע בין-לאומי גדול ומשמעותי, וזה בטח יהיה משמעותי עבור הרוסים. אני מודה לאירוויזיון על ההחלטה הזאת".

"אני מצפה מהקהילה הבין-לאומית שהם לא יהיו אדישים. במהלך התקופה הזאת הייתי בהלם, מזה שאנשים במקומות שונים בעולם כתבו לי, ביקשו את מספר הטלפון שלי ואת הכתובת והציעו לעזור. הם נתנו לי כל כך הרבה אהבה". והאם לדעתה תשוב בקרוב לקייב? "כמובן. אין שום אפשרות לאבד את המדינה שלך, זה לא שפוי. באמת".

הפופולריים