דרמה בהוליווד: גילדת התסריטאים הודיעה על שביתה

דרמה בהוליווד: התסריטאים הודיעו על שביתה

התסריטאים לא הגיעו להסכמה מול אולפני הסרטים והטלוויזיה, בראשם דיסני ונטלפיקס, על העלאת השכר. עוד על הכוונת - ביטול צילומי התוכנית סאטרדיי נייט לייב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הוליווד, HOLLYWOOD
צילום: צילום: Pixabay

בהוליווד תחל היום (שלישי) שביתת תסריטאים בתעשיית הבידור, אחרי שגילדת התסריטאים של אמריקה (WGA) הודיעה כי לא הגיעה להסכמה מול אולפני הסרטים והטלוויזיה הגדולים, בראשם דיסני ונטפליקס - בדבר העלאת שכר התסריטאים. השביתה הגדולה האחרונה ששיתקה את תעשיית הבידור בהוליווד הייתה ב-2007, אז בוטל טקס פרסי גלובוס הזהב.

בהתאם לכך, תוכניות הלייט נייט המרכזיות בהגשת ג'ימי קימל, ג'ימי פאלון, סת' מאיירס וסטיבן קולבר, המשודרות בערוצים המרכזיים בארצות הברית - לא ישודרו החל מהיום ועד להודעה חדשה, ובמקומם ישודרו שידורים חוזרים. עוד על הכוונת - ביטול צילומי התוכנית "סאטרדיי נייט לייב" המתוכננת לשידור במוצאי שבת.

"התנהגות האולפנים יצרה 'כלכלת חלטורה' כלפי כוח העבודה של גילדת התסריטאים", נכתב בהודעה שפרסם הבוקר האיגוד. "העמדה הזו, שאינה ניתנת לשינוי, הובילה לירידה נוספת בערכו של מקצוע הכתיבה". מנגד, מאיגוד יוצרי הסרטים (AMPTP) שמייצג את נטפליקס ואולפני דיסני, נמסר כי הציגו לאיגוד הכותבים "הצעות מפליגות" במסגרת המשא ומתן.

שביתת התסריטאים האמריקנים עלולה לשתק את תעשיית הקולנוע והטלוויזיה של ארצות הברית. בין היתר, פיתוח הפקות חדשות וכאלו שיצאו לדרך - עלולות להיעצר, ובנוסף עשוי להתבצע עיכוב תשלומים לעובדי התעשייה. המשא ומתן של נציגי התסריטאים מול האולפנים הגדולים התנהל זה כמה שבועות, כשתאריך היעד אותו הציבו הכותבים היה 1 במאי - מועד פקיעת חוזה העבודה שנחתם בין הצדדים בעבר.

שביתת התסריטאים הגדולה ביותר שהתרחשה עד כה בהוליווד התרחשה מסוף 2007 עד תחילת 2008 ונמשכה מאה ימים. על פי ההערכות, הנזק שיצרה עמד אז על כשני מיליארד דולר. מלבד ההפקות הרבות שהוקפאו אז, בוטל טקס פרסי גלובוס הזהב ובמקומו חולקו הפרסים במסיבת עיתונאים צנועה.

הפופולריים