פול מקרטני חושף: בינה מלאכותית סייעה להשלים את השיר האחרון של הביטלס

פול מקרטני חושף: AI סייעה בהשלמת השיר האחרון של הביטלס
בריאיון לרדיו BBC 4 סיפר מקרטני כי הטכנולוגיה סייעה לחלץ את קולו של ג'ון לנון מהקלטת דמו ישנה שקיבל מאלמנתו של הזמר, יוקו אונו. לדבריו, השיר שיושלם ישוחרר בהמשך השנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הביטלס בנמל התעופה של לונדון, אוגוסט 1965
צילום: אי-פי

פול מקרטני סיפר הבוקר (שלישי) לרדיו BBC 4 כי בינה מלאכותית סייעה להשלים שיר אחרון של הביטלס. בריאיון סיפר מקרטני כי הטכנולוגיה סייעה לחלץ את קולו של ג'ון לנון מהקלטת דמו ישנה שקיבל מאלמנתו של הזמר, יוקו אונו, מה שסייע להשלים את השיר – שלדבריו ישוחרר בהמשך השנה. 

על פי הדיווח ב-BBC, מקרטני לא חשף את שם השיר. עם זאת, ככל הנראה מדובר בשיר של לנון שנקרא "Now and Then" משנת 1978. מדובר בהקלטות דמו שלנון הקליט שנה לפני שנרצח. בחודש שעבר מעריץ של הביטלס העלה לחשבון היוטיוב שלו שתי גרסאות מחודשות לשני סינגלים - האחד של פול מקרטני משנת 2013 והשני של ג'ון לנון, ששוחרר באלבום שיצא שנתיים לאחר מותו. אלא שהפעם, צירף להם באמצעות הבינה המלאכותית קולות הליווי של חברי הלהקה.

בשנת 1995 דווח על אפשרות לשחרר את השיר כמעין "שיר איחוד" של הלהקה, במסגרת שחרור אוסף האנתולוגיה של הביטלס, עליו עבדו אז חברי הלהקה, מה שלא קרה לבסוף. שנה קודם לכן קיבל מקרטני את ההקלטה מאלמנתו של לנון, יוקו אונו. להקלטה צורפו מספר שירים שהקליט לנון ב-1980.

בשנים האחרונות נחשפים עוד ועוד פרטים מעברה של הלהקה. באוקטבר 2021 פורבמו תמונות נדירות של הביטלס שצולמו ביולי 1961 בזמן הופעה שקיימו במועדון Cavern בליברפול, שנה לפני צאת אלבום הבכורה שלהם Love Me Do. בתמונות מופיעים ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' הריסון והמתופף הראשון של ההרכב - פיט בסט. לדברי ההיסטוריון מארק לואיסון, כשצולמו התמונות חברי הלהקה שהיו בני 20-18, שבו מסיבוב הופעות בהמבורג בו "גמעו 500 שעות של הופעות ב-90 ימים".

 

נזכיר, לקראת יום העצמאות ה-75 כאן דיגיטל חברו למשפחות של שני ענקי המוזיקה הישראלית זוהר ארגוב ועופרה חזה, ויחד יצרו  את השיר העברי הראשון שמבוסס על בינה מלאכותית. את השיר כתבו והלחינו טל פורר, רון בי ומכלוף, ואת הקולות יצרה חברת המוזיקה והטק Session 42 בעזרת הקלטות ארכיון של שני הענקים שכולנו גדלנו עליהם.

הפופולריים