מיוחד לכאן תרבות

"לא תהיה שואה שנייה, יהיו פוגרומים נוספים": מישל וולבק בריאיון

"לא תהיה עוד שואה, יהיו פוגרומים": מישל וולבק בריאיון
אחד מגדולי הסופרים בעולם בריאיון מיוחד לכאן תרבות - על האנטישמיות בעולם דווקא אחרי ה-7 באוקטובר ("אין בהפגנות ערבים, רק שמאלנים משולהבים"), על המסר שלו לישראלים ("אני סומך עליכם, אתם תנצחו גם הפעם") ועל ההאשמות כלפיו באיסלמופוביה ("זה לא שקר")
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסופר מישל וולבק, 2015
צילום: אי-פי

אחד מגדולי הסופרים בעולם, מישל וולבק, אומר הבוקר (שלישי) בריאיון מיוחד בכאן תרבות כי שגה כשחשב שמאורעות ה-7 באוקטובר ישנו את דעת הקהל העולמית כלפי ישראל: "חשבתי שהולכת להיות תנועה של אהדה כללית ליהודים וקרה בדיוק ההיפך. יש עלייה באנטישמיות".

הריאיון המלא בתוכנית "מה שכרוך" עם יובל אביבי ומיה סלע בכאן תרבות

"אני סומך עליכם, תמיד ניצחתם ותנצחו גם הפעם", אומר הסופר עטור השבחים שמרבה להתבטא בעניינים פוליטיים. בריאיון עם גואל פינטו, מיה סלע ויובל אביבי הוא אמר כי אין לו משהו חיובי להגיד לישראלים בימים אלה: "אנחנו רחוקים מהשלום יותר מאשר אי פעם. אנשים צריכים להבין שאי אפשר לחסל את ישראל. נראה היה שמדינות ערב שונות הבינו זאת. כולם חייבים להבין שישראל כאן והיא תישאר".

כשנשאל וולבק האם שואה שנייה יכולה לקרות אמר כי "לא באותו אופן, לא במובן התעשייתי. זה לא יקרה שוב, אבל פוגרומים חדשים? כן, זה יכול לקרות. הפוגרום במודל שהיה ברוסיה כשאנשים תוקפים שכונה יהודית - זה יכול לקרות בצרפת עכשיו".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

על המתרחש באירופה אומר וולבק כי "אנגליה מפחידה. יש עשרות אלפי מפגינים פרו-פלסטינים. גרמניה אפילו יותר מפחידה, כי חשבתי שהתרבות הגרמנית חזקה מהכל. לא חשבתי שפעולות אנטישמיות עלולות להתרחש בגרמניה. בצרפת חשבתי שהולכת להיות תנועה של אהדה כללית ליהודים וקרה בדיוק ההיפך. יש עלייה בדברים אנטישמיים, עלבונות, איומים פיזיים".

"כשאנחנו מסתכלים על האנשים שנמצאים בהפגנות האלה, אין שם כל כך הרבה ערבים. ברור שמי שנמצא שם הם שמאלנים מהשכונות הטובות. ההפגנות הללו מידתיות. היו מעט ערבים, בעיקר שמאלנים משולהבים". אומר וולבק. "השמאל לא נעלם. הוא קיים והוא רע. אני כבר זקן והכרתי שמאלנים כשהייתי צעיר, אבל הם לא היו כאלה. אנחנו יכולים לראות בבירור שהאוניברסיטאות לגמרי בידיים של שמאלנים אנטישמיים".

רב המכר מעורר המחלוקת של וולבק, "כניעה", שיצא לאור ב-2015 ומתאר השתלטות איסלאמיסטית על צרפת, גרר ביקורת רבה, בין היתר על ידי גורמים שכינו את וולבק "איסלמופוב". "זה לא שקר", אמר וולבק על הביקורת שספג אז. "אמרתי דברים איסלמופוביים. אני לא חושב שזה נורא. יתר על כן, גיליתי שהאיסלאם הוא סכנה. קשה לי עם האיסלאם. אתה יכול לקרוא לי איסלמופוב, זה לא פסול". 

וולבק ניסה לתאר את השתלשלות האירועים שהובילה לתמיכה החד הצדדית של חלקים בשמאל העולמי בצד הפלסטיני: "זה חוזר לשנות ה-70. שמאלנים היו אנשים קצת טיפשים, אבל בסך הכל די נחמדים ואז הם נהיו מרושעים. גם שוחרי איכות הסביבה הפכו למוזרים. אני לא יודע, גרטה ת׳ונברג, אולי היא מטורפת". 

הפופולריים