איש התקשורת הוותיק עוזי פלד הלך לעולמו בגיל 86

איש התקשורת הוותיק עוזי פלד הלך לעולמו בגיל 86
פלד, חתן פרס מפעל חיים של האקדמיה לטלוויזיה ולקולנוע, היה ממקימי הטלוויזיה הישראלית וזכיינית ערוץ 2 "טלעד", בראשה עמד במשך שלושה עשורים • הלווייתו תתקיים מחר ב-15:00 בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוזי פלד, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

איש התקשורת עוזי פלד, ממקימי הטלוויזיה הישראלית ומנכ"ל זכיינית ערוץ 2 "טלעד", הלך לעולמו והוא בן 86 במותו. הוא הניח אישה, ציונה, וארבעה ילדים בהם אייל פלד, מגיש התוכנית "מסע עולמי". הלווייתו תתקיים מחר ב-15:00 בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

פלד נולד בתל אביב ב-1937. בשנים 1967 עד 1969 כיהן כסמנכ"ל וסגן ראש צוות הקמת הטלוויזיה הישראלית. בנוסף שימש מנכ"ל המכון למחקר חברתי-שימושי בירושלים, ומרצה לתקשורת ולמנהל עסקים באוניברסיטה העברית ובטכניון. בשנת 1973 ייסד את חברת ההפקה "טלעד" ועמד בראשה במשך יותר משלושה עשורים עד 2005, כשב-12 השנים האחרונות לכהונתו הייתה החברה זכיינית ערוץ 2. בין התוכניות ששידרה הזכיינית בתקופה זו זכורות "החרצופים", "הקומדי סטור", "מסע עולמי", "פלורנטין", "קפה טלעד", "רמת אביב גימל" ו"עובדה" שמשודרת כיום בקשת 12.

עוזי פלד, ארכיון (צילום: משה שי, פלאש 90)

במרץ 2002 היה פלד בין הגורמים שהיו מעורבים בהחלטה לשדר מסך מפוצל, שחולק בין זירת הפיגוע בשכונת בית ישראל בירושלים בו נרצחו עשרה בני אדם, למשחק כדורגל בין מכבי חיפה למכבי קריית גת. מועצת הרשות השנייה שקראה "לגנות בכל לשון של גינוי את התנהגותה הנואלת של טלעד ומנהלה עוזי פלד", המליצה לקנוס את טלעד בקנס מרבי של שלילת פרסומות בזמן צפיית שיא, המלצה שלא יצאה לפועל. "בדיעבד, אילו היינו יודעים מראש את ממדי האירוע, לבטח לא היינו משדרים מסך מפוצל", אמר פלד בהמשך.

פלד היה מבעלי חברת הפרסום "עידן - יועצים לפרסום" וחברת ההפקה "סרטי עידן". בשנים האחרונות שימש יו"ר המועצה הציבורית של מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה ויו"ר סינמטק הרצליה. בשנת 2006 הוענקו לו פרס מפעל חיים של האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה ואות יקיר המדיה של איגוד המפרסמים הישראלי.

"עוזי פלד היה מדור הנפילים של הטלוויזיה בישראל ואחד מהמעצבים של שידור איכותי ואינטליגנטי", ספדה לו הערב הזמרת ירדנה ארזי. "זכיתי לעבוד תחתיו כשהנחיתי לצד דב גיל-הר את תכנית הבוקר 'קפה טלעד' בערוץ 2. למדתי להכיר אוטוריטה מקצועית נעימה, מצמיחה ומלמדת. יותר מכל אני זוכרת לו את הגיבוי המלא שנתן לנו כמערכת ואת ההתעקשות שלו על חופש עיתונאי מוחלט ונטול לחצים חיצוניים. עוזי היה ג'נטלמן אמיתי, שוחר תרבות ומענץ'. תנחומיי הכנים לציונה, אייל, טלי, אורית, חגית וכל בני המשפחה. יהי זכרו ברוך".

עוזי פלד עם בנו אייל, ארכיון (צילום: משה שי, פלאש 90)

"באוקטובר 2005 ירדה 'טלעד' מהמסך ואיתה הסתיימה תקופת תום בחיי הטלוויזיה", ספד לו כתב כאן חדשות באירופה דב גיל-הר. "זה היה שידור מסחרי עם איכויות ציבוריות - שלא יעשה הכול בשביל רייטינג. עוזי פלד למשל אסר להכניס לאולפניו מגידי עתידות, מפענחי קפה ושרלטנים למיניהם, גם אם היו הבונטון של הניינטיז. הוא האיש שחתום על 'עובדה', 'גידי גוב', 'קובי ואברי', 'אמנון לוי', 'קומדי סטור', 'החרצופים' וכן, גם על 'קפה טלעד'. זה האיש שנתן לרבים מאיתנו את ההזדמנות הראשונה, ולא צלח את המכרז בין היתר בגלל שסירב לזרוק הערכות מופרכות למסמכים. זיגי ירושלמי שכזה, במובן הערכי והאיכותי של המילה. 'טלעד' הייתה בית לאנשי טלוויזיה תל אביבים וירושלמים, בוגרי גל"צ כמו גם עולים מוותיקי הטלוויזיה הרוסית והיוגוסלווית. חבורה שכזו. ועכשיו עוזי נפטר, ואיתו צרור גדול של זיכרונות המקופלים בדיוטות העליונות של תיאטרון ירושלים. תנחומי לציונה, לאייל ולבנות. יהי זכרו ברוך".

הפופולריים