נעם חורב לכאן רשת ב: "כולנו מאמינים שבסוף זה ייגמר, זה עוזר לנו לשרוד פה"

נעם חורב: האמונה שבסוף זה ייגמר עוזרת לנו לשרוד
היוצר והפזמונאי המצליח סיפר בריאיון בתוכנית "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב, על השיר החדש "מחר זה ייגמר" שכתב עם לורן פלד • "כל זיכרון שלי, כל שיר ורגע, עטופים באלבום התמונות הקולקטיבי של המדינה", אמר לליאת רגב • האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נעם חורב בריאיון לכאן חדשות
צילום: כאן חדשות

היוצר והפזמונאי המצליח נעם חורב שחרר לאחרונה את "מחר זה ייגמר", שיר חדש שיצר יחד עם המוזיקאי לורן פלד. היום (שישי) בריאיון בתוכנית "בחצי היום השישי" עם ליאת רגב בכאן רשת ב, סיפר חורב על היצירה הטעונה ועל התגובות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"בתקופת המלחמה חיימ'קה, הבן זוג שלי, הוקפץ למילואים לשלושה חודשים", סיפר חורב. "מצאתי את עצמי לבד. אני בן אדם שלא יודע להיות לבד. אני צריך סביבי אנשים, רעש והמולה. אחרת אני מתחיל להשתגע במחשבות. אז ברחתי ליצירה. זה מה שעשיתי, כל היום הייתי יושב בבית וכותב שירים. זה היה המפלט שלי והמקלט שלי כדי לא להשתגע".

"הייתי בקשר עם לורן, שאנחנו עובדים המון שנים ביחד ועשינו המון שירים לכל מיני אמנים", הוסיף. "נזכרתי בטקסט שיש באחד הספרים שלי, שנקרא 'מחר זה ייגמר'. זה ממש לא טקסט שמיועד להלחנה, הוא מאוד ארוך. אבל אמרתי, אולי דווקא בגלל שיש בו משהו אחר, אולי ייצא משהו ששווה להתעקש עליו. שלחתי אותו ללורן, והתגובה הראשונית שלו הייתה 'מה זה? כמה מילים ואינפורמציה'. אבל אז תוך כדי קריאה הוא הלחין את השיר. לפעמים זה קורה, משהו ביצירה גועש מבפנים וצריך להניח את זה על הפסנתר או על הדף. ואז החלטנו להוסיף עוד בית, כי לא היה במקור עוד בית על 7 באוקטובר".

בשיר מתוארת כרוניקה של אירועים קשים שהתרחשו במדינת ישראל, החל ממלחמת המפרץ. "זה הזיכרון הראשון שלי, כילד. הייתי בן 7 ופתאום 'נחש צפע', סדאם חוסיין, נחמן שי ומסכות אב"כ. ומשם עברתי בשיר לתקופת הפיגועים. גדלתי בעפולה, וזאת עיר שספגה מהלומות קשות. התפוצץ לי אוטובוס ליד הבית, כשהייתי בן 9-8. אי אפשר לשכוח את זה, אני מרגיש שזה חלק מהזהות שלי. משם עברתי ללבנון השנייה, צוק איתן ול-7 באוקטובר".

"אני חושב שכשאתה חי במקום כזה, אין לך פריביליגיה להתייאש", אמר חורב. "אני חושב שכולנו מחזיקים באיזו שהיא ידיעה או אמונה שמתישהו זה ייגמר. אני חושב שזה מה שעוזר לנו לשרוד פה. ידיעה פנימית חזקה שנצליח לצאת מהמעגל הזה. השיר הזה בא לתאר את הדור שלי, שנולד בשנות ה-80 וגדל בשנות ה-90. כל זיכרון שלי, כל שיר ורגע, איך שהוא עטופים באלבום התמונות הקולקטיבי של המדינה".

את הקליפ שמלווה את השיר, מופיעה קבוצת נשים שכל אחת מהן חוותה אסון במהלך פיגוע או מלחמה. "ניסינו לחשוב על נשים ששילמו מחיר כבד, ועדיין יש בהן עוצמה, אמונה או כוח. נשים שיש להן קשר לנרטיב הישראלי ולשכול, כמו מרים פרץ, איריס חיים, נאווה רביבו ועמית פרקש. הדיאלוג מול הנשים האלה היה מעורר השראה, עצוב, כואב ומילא אותנו בכוח". את הקליפ חתמו חורב ופלד עם שלי שם-טוב, אמו של החטוף עומר שם-טוב. "יש לנו אחריות כיוצרים ואמנים להיות מראה, לשקף מציאות ולשאול שאלות קשות", הוסיף חורב. "אבל גם, בסוף, אני כאמן, רוצה לתת כוח לאנשים".

הפופולריים