"אמנים מגיעים לפת לחם": שירותי הסטרימינג ישלמו למבצעים?

"אמנים מגיעים לפת לחם": שירותי הסטרימינג ישלמו למבצעים?
יוצרים, זמרים ושחקנים התכנסו היום בוועדת הכלכלה של הכנסת, בניסיון להתאים את חוק זכויות המבצעים שנחקק ב1984 ולהגדיל את היקף הזכויות שלהם • השחקנית נעמי לבוב לכאן חדשות: "זאת הפנסיה שלנו. שחקנים בגיל פרישה מגיעים לחרפת רעב, חייבים לדאוג להם" • יו"ר אמ"י יונה אליאן-קשת: "זו שאלה של חיים ומוות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונה אליאן-קשת וחנן יובל בוועדת הכלכלה של הכנסת, היום
יונה אליאן-קשת וחנן יובל בוועדת הכלכלה של הכנסת, היום צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הבוקר (שני) התכנסו יוצרים, זמרים ושחקנים בוועדת הכלכלה של הכנסת בניסיון להתאים את חוק זכויות המבצעים שנחקק ב1984 ולהגדיל את היקף הזכויות שלהם. על פי החוק הקיים, זמר ששר שיר שנכתב לפני 1984 לא מקבל עליו תמלוגים. לעומתו, יוצרי השיר - המלחין והכותב - כן מקבלים. בעיה נוספת היא הצפייה שלא בערוצי הטלוויזיה אלא בסטרימינג, שם לא משלמים לשחקנים שלנו תמלוגים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"החוק כרגע חל רק על ערוצי שידור, אני לא מקבלת שום תמלוגים כמבצעת על יצירות שלי שמשודרות ביוטיוב, נטפליקס או דיסני+", אמרה לכאן חדשות השחקנית נעמי לבוב שהשתתפה בדיון. "אם את הולכת ליוטיוב ורואה סדרה שלי שהשתתפתי בה ואת רואה עשרות אלפי צפיות - אני לא מקבלת שקל. אנחנו דורשים להשוות את התנאים שלנו ליוצרים. איגוד היוצרים כבר עשה את המאבק והוא כן מקבל תגמול. התגמול הוא פר צפייה. זאת הפנסיה שלנו. שחקנים בגיל פרישה מגיעים לחרפת רעב, חייבים לדאוג להם".

"החובה שלנו היא לדאוג שהאומנים יוכלו לקבל את מה שמגיע להם בדין ולא בחסד", אמר בדיון הוועדה ח"כ יוסף טייב מש"ס, יוזם תיקון חוק זכויות מבצעים ומשדרים. "החוק הקיים כיום נחקק ב-1984 וחל על ביצועים שבוצעו החל מאותה שנה", הסבירה בדיון נציגת משרד המשפטים, עו"ד אילת פלדמן. "ביצועים לפני 1984 אינם מוגנים וההצעה מבקשת להחיל הגנה על ביצועים מקום המדינה".

"ההצעה נוגעת בעיקר לגופים בין-לאומיים, כמו נטפליקס, שחושבים שזה הגיוני וסביר לא לשלם לאומנים", אמר בדיון מנכ"ל "אשכולות" אורי רשטיק. "היום המבצעים לא מקבלים אגורה שחוקה, לא מנטפליקס, לא מספוטיפיי, לא מדיסני ולא מיוטיוב, לעומת היוצרים שמקבלים", הוא ציין. יו"ר אמ"י, השחקנית יונה אליאן קשת, הוסיפה כי אמנים ותיקים לא יכולים ליהנות מהעשייה שלהם. "לפעמים נגמרת לשחקנים הקריירה והם מגיעים לפת לחם, זו שאלה של חיים ומוות".

אדיר וישניה, מנכ"ל עילם (עמותה ישראלית לזכויות מוסיקאים מבצעים) מסר: "הגיע הזמן לתקן עוולה של שנים. למוסיקאים ולאמנים מגיעים תמלוגים על יצירתם. זו עבודתם ופרנסתם ולא ניתן לאף גוף לרמוס ברגל גסה את זכויותיהם".

הפופולריים