אחרי עשור: השליטה במעברים ברצועה עוברת מחמאס לרשות

אחרי עשור: השליטה במעברים ברצועה עוברת מחמאס לרשות
במסגרת תהליך הפיוס, תעבור היום האחריות על המעברים ארז וכרם שלום מחמאס לרשות. מסוף רפיח יועבר ב-15 בנובמבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסוף רפיח
צילום: צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הרשות הפלסטינית וחמאס החלו הבוקר (רביעי) בתהליך העברת האחריות על המעברים ברצועת עזה מחמאס לידי הרשות, לאחר עשר שנים שבהם הוחזקו בידי חמאס. על פי הדיווחים מעזה, המעברים נמסרו לרשות וכל העובדים מטעם חמאס יצאו מהם.

המעבר הראשון שחמאס העביר לרשות הפלסטינית הוא מסוף רפיח. העברת השליטה על המסוף שנערכה הבוקר היא סמלית בלבד, והאחריות עליו תעבור בפועל לרשות רק ב-15 בנובמבר - כפי שפורסם לראשונה בכאן 11. במסוף נתלו הבוקר תמונות של ראש הרשות אבו מאזן ושל נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי.

דובר רשות המעברים בעזה, הישאם עדנאן, מסר כי מעתה ואילך הממשלה הפלסטינית אחראית לבדה על מעברי הרצועה. בהמשך היום הרשות תקבל לידיה את האחריות והשליטה במעברי הגבול בין ישראל לרצועת עזה: ארז ומעבר הסחורות כרם שלום.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר היוםבכנסת ברצועת-עזה  כי במסירת האחריות על מעברי הרצועה, הפלסטינים משיקים את עידן ההסכמה הלאומית. "לא משנה מה יהיה המחיר, אנו לא רוצים לחזור אחורה", הסביר הנייה, "עשינו את המוטל עלינו ואני מבקש גם מהרשות הפלסטינית לפעול לסיום הדברים שמוטלים עליה".

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, בירך את חזרתם של המעברים בעזה לשליטת הרשות הפלסטינית:"זוהי התפתחות בולטת ביישום הסכם הפיוס הפנים פלסטיני", מסר בהודעה. הוא הוסיף כי "החזרת השליטה על המעברים אמורה להקל על הסרת הסגר, תוך התייחסות לחשש הביטחוני הישראלי הלגיטימי, וגם לפתח את התמיכה הבינלאומית בשיקום עזה ויציבותה".

טקס העברת השליטה במסוף רפיח מחמאס לרשות הפלסטינית, הבוקר

בטקס קצר שנערך במסוף רפיח הודה שר השיכון הפלסטיני מופיד אל-חסאיינה למצרים על מעורבותה בהשגת הפיוס בין הפלגים הפלסטינים. עוד ציין כי ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה יבוא לעזה בתוך כמה ימים.

הממונה על העניינים האזרחיים ברשות חוסיין א-שייח אמר בהודעה שפרסם כי הממשלה הפלסטינית החליטה לבטל את האגרות, המכס וגביית המסים שהיו נהוגים עד כה ברצועה מטעם חמאס. לדבריו, מעתה ייגבו מסים, אגרות והיטלים כמתחייב בחוק הפלסטיני.

בעקבות העברת האחריות על מעברי הגבול של עזה לידי הרשות הפלסטינית. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, הנחה היום את ראש מנהלת התיאום והקישור לעזה, ובכירים נוספים במערכת הביטחון, על קיום פגישה עם נציגי הרשות הפלסטינית. בפגישה יוגדרו תהליכי העבודה המשותפים, הקריטריונים והדרישות הביטחוניות הישראליות לאופן פעילות המעברים, בדגש על אי נוכחות של אף גורם חמאס, או מי מטעמו, בפעילות המעברים ובסמוך להם, כפי שסיכם והנחה שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

לפני כשלושה שבועות חתמו פתח וחמאס על הסכם פיוס בתום סבב דיונים ארוך בחסות המודיעין המצרי.  על פי ההסכם, הממשלה הפלסטינית החדשה תקבל לידיה את ניהול מעברי הגבול. אבו מאזן בירך על ההסכם ואמר כי הוא יוביל לסיום הפילוג ו"להשבת האחדות בקרב העם הפלסטיני".

אתמול אמר מפכ"ל המשטרה הפלסטינית, חאזם עטאללה, בראיון בלעדי ל"חדשות הערב" בכאן 11 כי לא תהיה שותפות עם חמאס בנושאי הביטחון. "הביטחון לא יופקד בידי הארגונים. ההוראות שיש לנו ברורות – רשות אחת, חוק אחד ונשק אחד. בכל מה שקשור למשטרה בעזה המודל שלה צריך להיות המשטרה בגדה", אמר המפכ"ל הפלסטיני.

הפופולריים