סוכל פיגוע ירי בגבול רצועת עזה; 15 פלסטינים נהרגו בעימותים עם צה"ל

צה"ל סיכל פיגוע ירי; 15 נהרגו בצעדת עזה
שני מחבלים של חמאס התקרבו אל הגדר והחלו לירות לעבר הכוח - המחבלים חוסלו. יותר מ-30 אלף פלסטינים השתתפו בהפגנות בשישה מוקדים ליד גדר הגבול עם ישראל. כווית יוזמת כינוס של מועצת הביטחון של האו"ם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההתפרעויות סמוך לגדר הגבול עם ישראל
צילום: צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

צה"ל סיכל הערב (שישי) פיגוע ירי סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. שני מחבלים של חמאס התקרבו אל הגדר והחלו לירות לעבר הכוח, שהגיב בירי מנשק קל, מטנק ומכלי טיס לעבר המחבלים ועמדות של ארגון הטרור. המחבלים חוסלו ולא היו נפגעים לכוחותינו.

מדובר צה"ל נמסר כי האירוע הוא הוכחה נוספת לכך שארגוני הטרור ברצועה, בהובלת חמאס, משתמשים בהפרות סדר כמחסה לטרור. "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות להפרת הסדר ולכל המתרחש בחסותה. לא נאפשר להפוך את גדר המערכת למרחב של טרור", נמסר בהודעת הדובר.

התיעוד של צה"ל:
סיכום אירועי היום בגבול עם רצועת עזה:


משרד הבריאות בעזה מסר כי נהרגו 15 מפגינים פלסטינים ונפצעו יותר מ-1,270 בעימותים עם צה"ל ליד גדר המערכת בגבול רצועת עזה, כחלק מ"צעדת השיבה". לפי צה"ל, בצעדה השתתפו יותר מ-30 אלף פלסטינים בשישה מוקדים שונים, כאשר חלקם מבעירים צמיגים ומשליכים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר הכוחות והגדר. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע כי הפלסטינים יציינו מחר יום אבל בתגובה לאירועי היום וישביתו את מוסדות החינוך והמוסדות הציבוריים. מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להיפגש כדי לדון באירועים. כווית היא המדינה שיזמה את כינוס המועצה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים בנאום מוקלט כי ישראל נושאת באחריות למותם של הפלסטינים, תושבי הרצועה, שנהרגו במהלך "אירועי התהלוכה הלא אלימה". אבו מאזן ציין כי ביקש מהאו"ם "לספק לפלסטינים הגנה בינלאומית אל מול התוקפנות המתמשכת של ישראל כלפי בני העם הפלסטיני".


דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס הערב לצעדה מעזה ואמר כי באירוע נעשה שימוש ציני ונשים ובילדים, וכי בין ההרוגים, שניים מאנשי הכוח המיוחד של חמאס. הוא הוסיף כי תיתכן הסלמה שבמסגרתה ירו רקטות לעבר ישראל. "זו הייתה הפגנת טרור אלימה בשישה מוקדים, בהשתתפות יותר מ-30 אלף אנשים", ציין הדובר.

עוד אמר מנליס כי בוצעו הרבה ניסיונות לפגוע בגדר, ותיתכן אף הסלמה. "זהו דפוס פעולה שמעריכים שיימשך גם בימים הקרובים. מעריכים שצפויים עוד ניסיונות של יחידים לפגוע בגדר גם בהמשך. אנחנו לוקחים בחשבון תרחיש גם של ירי רקטות. במקרה של אירוע טרור התגובה לא תוגבל למרחב הגדר. הכוחות המתגברים יישארו בגזרה עד הודעה חדשה".

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה ומנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר הגיעו לאזור האוהלים בגבול עזה. סינוואר אמר כי הם "מוכנים לשלם היום מחיר יקר וגבוה כדי שכל העולם ישמע את המסר שלנו, של העם שלנו, וישקול מחדש את צעדיו". הוא הוסיף כי "העם הפלסטיני יצא החוצה בהמוניו וסימן היום שלב חדש בהיסטוריה של המאבק הלאומי הפלסטיני". הנייה אמר: "היום אנחנו כותבים מחדש את ההיסטוריה של עמנו. לא נוותר על ירושלים. הצעדה הזאת היא ההתחלה של השיבה לפלסטין".

אלפי חיילים, לוחמי מג"ב ושוטרים נפרסו באזור עוטף עזה ולאורך גדר המערכת, כחלק מההיערכות המוגברת. כמו כן, צה"ל הקים סוללות עפר והציב גדרות תיל כדי להקשות על ניסיונות הסתננות משטח הרצועה. הכוחות צוידו באמצעים לפיזור הפגנות, כדי להימנע ככל שניתן משימוש בנשק חם, ומספר גדול של צלפים נתפרס לאורך הגדר כדי לבצע ירי מדויק במידת הצורך. שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה בערבית לתושבי עזה דרך חשבון הטוויטר שלו: "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה".

מצדה השני של הגדר הפלסטינים הקימו חמישה מרכזי התכנסות, ובהם אינספור אוהלים לאורך גבול רצועת עזה - מבית חאנון ועד רפיח, במרחק עד קילומטר מגדר הגבול עם ישראל. נקודות ההתכנסות חוברו למים וחשמל, וצפויה אספקה סדירה של מזון ושירותים נוספים, בהם הסעות ממרכזי הערים ברצועה. גם במשרד הבריאות בעזה העלו את רמת הכוננות. מפגינה פלסטינית אמרה היום: "אנחנו באנו להתנגד לכל מי שאומר שירושלים שייכת ליהודים, לא נוותר על אדמת פלסטין".

בהכנת הידיעה השתתפו: כרמלה מנשה, רועי שרון, רועי קייס, איציק זוארץ, ניסים קינן, משה שטיינמץ, ערן זינגר וסולימאן מסוואדה

הפופולריים