צו אלוף חדש אוסר על החזקת רחפנים בשטחי יהודה ושומרון

צו אלוף חדש אוסר על החזקת רחפנים בשטחי יו"ש
פרסום ראשון: מדובר בהחמרת הצו הקודם, שאסר רק על הטסת רחפנים, והוא יחול על פלסטינים וישראלים כאחד. בנובמבר האחרון קבע מבקר המדינה כי לצה"ל אין מענה להתמודדות עם איום הרחפנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רחפן
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

אלוף פיקוד מרכז, האלוף נדב פדן, חתם על צו חדש שאוסר על החזקת רחפנים בשטחי יהודה ושומרון ללא היתר, כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בהחמרה של צו קודם, אשר נחתם לפני כמה חודשים ואסר רק על הטסה של רחפנים.

הצו החדש יחול על כלל תושבי שטחי יהודה ושומרון - פלסטינים וישראלים כאחד. בשלב זה הצו עדיין לא נאכף, והוא נמצא בהליכים משפטיים. ההערכה היא כי הצו ייכנס לתוקף בתוך כמה שבועות, ויחליטו כיצד לאכוף אותו בשטח.


בחודש נובמבר האחרון קבע מבקר המדינה כי ישראל אינה ערוכה לאיום הרחפנים. בדוח מיוחד של המבקר יוסף שפירא נכתב כי לצה"ל אין מענה שלם להתמודדות עם איום הרחפנים. הוא הדגיש כי אין להתעלם מגורמי טרור שעשויים להשתמש בהם ובכך לסכן את המדינה.

בצה"ל אמרו אז בתגובה כי הצבא מקדם בברכה את דו"ח המבקר וילמד בקפידה את ממצאיו ויפעל ליישום הליקויים. כפי שצוין בדוח - מדובר באיום מורכב המהווה אתגר טכנולוגי המשותף לצבאות רבים בעולם, ופתרונות המדף הקיימים אינם מספקים.

לאחרונה נטען במערכת הביטחון כי עיתונאי שנהרג, לפי דיווחים פלסטינים מאש צה"ל בעת הפגנות על גדר המערכת בעזה, ככל הנראה נורה כי הטיס רחפן סמוך לגדר. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר לאחר מות העיתונאי העזתי: "אין אנשים תמימים ברצועת עזה. אין שם מפגינים. חמאס השתמש עשרות פעמים גם בעיתונאים וגם באמבולנסים לביצוע פעולות טרור. מי שמעלה רחפן מעל כוחות צה"ל - לא ניקח סיכון. הזהרנו מראש את כולם. העברנו התרעות בערבית, בעברית ובאנגלית. מי שמסכן את חייו, זה על דעתו".

הפופולריים