יועצו של פוטין: "לא דנים בהעברת טילי ה-S-300 לסורים"

יועצו של פוטין: לא דנים בהעברת ה-S-300 לסוריה
הבכיר הרוסי אמר כי לכוחות הסוריים יש "כל מה שהם צריכים", כשנשאל על מערכת הנ"מ המתקדמת שמדאיגה את ישראל. ההערכות הן כי הנושא עלה בפגישתם של פוטין ונתניהו, שהתקיימה השבוע במוסקבה. בשבוע הבא יגיע לרוסיה שר החוץ של איראן מוחמד זריף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מערכת S300
צילום: אי-פי

מוסקבה לא דנה בשלב הזה עם דמשק בנוגע להעברת מערכת טילי הנ"מ מסוג S-300 לידי הסורים. כך אמר היום (שישי) ולדימיר קוז'ין, יועצו של הנשיא ולדימיר פוטין, לעיתון הרוסי "איזבסטייה".

"בינתיים, אין דיונים על שום הספקה של מערכות מתקדמות חדשות", אמר קוז'ין שמייעץ לפוטין בנושאים של שיתופי פעולה צבאיים וטכנולוגיים, כשנשאל על העברה אפשרית של המערכת לצבאו של אסד. הבכיר הרוסי אף הוסיף כי לכוחות הסוריים יש "כל מה שהם צריכים".

בישראל מודאגים כבר שנים מהאפשרות כי הרוסים יעבירו לסוריה את מערכת הנ"מ, הנחשבת למתקדמת הרבה יותר ממה שיש כעת לצבא של אסד. החשש הוא כי חופש הפעולה של חיל האוויר בצפון ייפגע, וההערכות הן כי הסוגיה עלתה בפגישה שהתקיימה ביום רביעי האחרון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא פוטין במוסקבה. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר לאחר הפגישה כי שני המנהיגים דנו במצב בסוריה, אך לא ציין אם טילי ה-S300 עלו בשיחות.

בתוך כך, שר החוץ של איראן מוחמד זריף צפוי להגיע גם הוא לביקור מדיני במוסקבה, כשברקע מתיחות השיא עם ישראל ותקיפת חיל האוויר שפגעה קשות ביעדים איראניים בסוריה. זריף, שיגיע לסוריה בשבוע הבא, ייפגש עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב. 

העברה אפשרית של מערכת ה-S300 מרוסיה לסוריה חזרה בחודשים האחרונים לכותרות, בעקבות התקיפות המיוחסות לישראל, ובעיקר לאחר התקיפה הגדולה של ארה"ב, בריטניה וצרפת בסוריה. בכירים רוסים, בהם שר החוץ סרגיי לברוב, התבטאו בנושא – ולפני כשלושה שבועות מקורות ביטחוניים במוסקבה אף אמרו כי העברת המערכת "קרובה מאוד".

בכתבה שפורסמה בעיתון הרוסי "קומרסנט" הזכירו אותם מקורות, כי העסקה המקורית בין מוסקבה לדמשק נחתמה כבר ב-2010, אך בוטלה לבקשת ישראל. כעת, אמרו הגורמים, כי בכוונת רוסיה לחדשו ואף לספק את המערכת לסוריה ללא עלות. בעיתון אף נכתב כי יועצים רוסים יוצבו תחילה בסוללות שיוצבו בשטח סוריה, ואם ישראל תתקוף אותן – "ההשלכות יהיו קטסטרופליות".

הפופולריים