55 הרוגים וכ-2,000 פצועים בעימותים בעזה; צה"ל תקף ברצועה

55 הרוגים וכ-2,000 פצועים בעימותים בעזה
ברקע העברת השגרירות לירושלים ויום הנכבה, כ-40 אלף פלסטינים הפגינו במוקדים שונים בגבול הרצועה. צה"ל חיסל שלושה מחבלים חמושים לאחר שניסו להניח מטען סמוך לגדר. חיל האוויר תקף עמדות חמאס בעזה לאחר ירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל. כוחות הביטחון המצריים העלו כוננות בגבול בעקבות האירועים. דובר צה"ל: "היה תכנון לפגוע בחיילים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנות בגבול הרצועה
צילום: צילום: אי-פי

עשרות פלסטינים נהרגו ועוד כ-2,000 נפצעו היום (שני) במהלך עימותים עם כוחות צה"ל סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה - כך על פי משרד הבריאות בעזה. לפי הדיווחים בעזה, 55 פלסטינים נהרגו היום ברצועה. צה"ל חיסל שלושה מחבלים חמושים לאחר שניסו להניח מטען סמוך לגדר במרחב רפיח. בנוסף, חיל האוויר תקף חמש מטרות באזור ג'בליה, ובהן עמדות חמאס. זאת, לאחר שבוצע ירי לעבר כוח צה"ל באזור. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

במהלך העימותים, זיהה כוח צה"ל שתי חוליות נוספות של מחבלים - אחת באזור ג'בליה, שפתחה באש לעבר כוחות צה"ל, ואחת באזור חאן יונס. הפלסטינים דיווחו על תקיפה נוספת של צה"ל במערב העיר עזה.

משדר מיוחד בכאן 11:

האירועים התרחשו ברקע העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, שהתקיימה היום, ויום הנכבה שיחול מחר. כ-40 אלף מפרי סדר אלימים התפרעו ב-12 מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה, כך מסר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס. עוד אמר דובר צה"ל כי האירועים הם "חסרי תקדים בהיקפי האלימות". מפרי הסדר משליכים מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשגרים חפצים בוערים, מתוך כוונה להבעיר שריפות בשטח הארץ ולפגוע בכוחות צה"ל. כוחות צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

תיעוד תקיפת חיל האוויר בעזה:


מנליס הוסיף: "זיהינו ניסיון של חמאס לדחוף אנשים לגדר גם בתשלום, ויש מודיעין שתוכנן לפגוע בחיילים. עד כה לא הייתה פריצה של הגדר. זו פעולת טרור מאורגנת, לא הפגנה. אנחנו נחושים למנוע חצייה המונית של הגדר, למנוע פגיעה בתשתיות ולמנוע פגיעה בחיי אדם. צה"ל בכוחות אוויריים וקרקעיים. על כל ניסיונות הטרור נגיב בתקיפות בעומק הרצועה. יש מוכנות למגוון רחב תרחישים".


הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, קיים הערכת מצב עם המפקדים באוגדת עזה על המשך הפעילות המבצעית וההערכות להמשך. מצה"ל נמסר כי לא יאפשרו פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר וכי הצבא נחוש לעמוד במשימת ההגנה והביטחון של אזרחי ישראל וריבונותה, ככל שיידרש.


בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמר מנליס כי יותר מ-12 גדודים נמצאים כעת לאורך הרצועה וכי אם יימשכו פעולות הטרור, ייתכן שצה"ל יתקוף גם בעומק הרצועה ולא יסתפק בתקיפה קרקעית.

האזינו לראיון עם דובר צה"ל בכאן רשת ב':


"ארגון הטרור חמאס מוביל מהלך לטרור בכסות ההמונים, בלמעלה מעשרה מוקדים בתוך הרצועה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "על פי הצהרת חמאס והמידע שבידינו, ינסו לבצע שורת פעולות טרור, בהן חדירה המונית לשטח ישראל ממספר מוקדים, תוך סיכון וניסיון פגיעה באזרחי ישראל וכוחות הביטחון.

"צה"ל נערך למגוון רחב של תרחישים, בכוחות מתוגברים ובמנעד יכולות מיוחדות. מפקדי צה"ל מצויים בשטח ומקיימים הערכות מצב. צה״ל יפעל בחומרה כנגד כל פעילות טרור ויפעל לשימור הריבונות הישראלית ומניעת פגיעה באזרחים ובחיילים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לעימותים בעזה כי "לכל מדינה החובה להגן על גבולותיה. ארגון הטרור חמאס מצהיר שבכוונתו להשמיד את ישראל ושולח אלפים לפרוץ את גדר הגבול כדי לממש מטרה זו. נמשיך לפעול בנחישות כדי להגן על ריבונותנו ואזרחינו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי ישראל ערוכה אל מול איומיו של חמאס לשבש את החגיגות. "אני מציע לתושבי עזה: אל תסתנוורו מסינוואר ששולח את ילדיכם להקריב את חייהם ללא תוחלת. נגן על אזרחינו בכל האמצעים ולא נאפשר חצייה של הגדר". הבית הלבן גינה את חמאס בעקבות האלימות בעזה: "לישראל הזכות להגן על עצמה".


בעקבות העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים, קולות אצל הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה קוראים לאינתיפאדה חדשה ומתכוננים לפרוץ את גדר המערכת בין הרצועה לישראל. בכיר חמאס בעזה איסמעיל רדואן אמר היום: "לא נפסיק את תהלוכת השיבה, ונמשיך בה עד להשגת מטרות העם הפלסטיני. העברת השגרירות היא אסון על הממשל האמריקני ויום שחור לעם האמריקני, כי הוא שותף לתוקפנות והפשעים של הכיבוש".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר כי "השגרירות היא התנחלות חדשה". את הדברים אמר אבו מאזן בפתח ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה והוסיף כי מה שקרה היום בעזה הוא "טבח".

עוד אמר יו"ר הרשות כי בעקבות מותם של עשרות הפלסטינים במהומות בעזה, הוחלט להוריד את הדגלים הפלסטיניים לחצי התורן ולהכריז מחר על שביתה כללית. "עמנו לא יעצור את ההתנגדות הלא אלימה עד להקמתה של מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים", אמר אבו מאזן.


מדינות נוספות בעולם הגיבו להעברת השגרירות לאירועים בעזה. התגובה החריפה ביותר הגיעה מדרום אפריקה, שהודיעה כי היא מחזירה את שגרירה מישראל בעקבות האירועים בעזה. משרד החוץ אישר כי שגריר דרום אפריקה בישראל סיסה נגומבנה חוזר הלילה לארצו להתייעצויות.

שר החוץ הצרפתי איב לה דריאן אמר כי צרפת "מתנגדת להעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים". לדבריו, "היא מנוגדת לחוק בינלאומי ובמיוחד להחלטות מועצת הביטחון. החוק הבינלאומי חד משמעי לגבי מעמד ירושלים, שיצטרך להיקבע במשא ומתן להקמת שתי מדינות".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר על האירועים בעזה: "מודאגים מאוד מההסלמה ומהמספר הגבוה של ההרוגים והפצועים הפלסטינים. על כוחות הביטחון הישראליים לנקוט באיפוק מרבי בשימוש באש חיה. על חמאס ומנהיגי ההפגנות מוטלת האחריות למנוע כל פעולות אלימות ופרובוקציות".

הפופולריים