אותרו גופותיהם של שני חללי צה"ל מ-1948 שמקום קבורתם לא נודע

אותרו גופות שני חללי צה"ל שנעדרו מ-1948
יצחק רובינשטיין ובנימין אייזנברג נפלו בקרב על יד מרדכי יחד עם הלוחמת ליפקה שפר שזוהתה בשנת 2018. הם נתפסו על ידי המצרים שהתעללו בהם והוציאו אותם להורג. גופותיהם נמצאו לפני 4 שנים וכעת הושלם הזיהוי הסופי. צה"ל יקיים טקס עם בני משפחות החללים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק רובינשיין ובנימין אייזנברג, חללי צה"ל ששרידיהם אותרו ב-07.10.22
צילום: צילום: דובר צה"ל

שידור חי - כאן 11

שני חללי צה"ל, ששירתו בפלמ"ח ונפלו בקרב על יד מרדכי בשנת 1948, אותרו וזוהו על ידי מחלקת השבויים והנעדרים בצה"ל, כך אושר היום (שישי). החללים היו חברים בחולייה שמנתה שלושה לוחמים: הלוחמת ליפקה שפר שזוהתה בשנת 2018 ועוד שני לוחמים טוראי יצחק רובינשטיין בן 35 בנפלו ובנימין אייזנברג בן 21 בנפלו, שזוהו באופן סופי בשבועות האחרונים. בכוונת צה"ל לעשות טקס עם בני משפחותיהם של החללים ולהוסיף את שמם על מצבות בבית העלמין בניצנים.

הבוקר כונסו בני המשפחות של שני החללים, ועודכנו בממצאים על ידי ראש אגף כוח האדם בצה"ל. ראש אכ"א אלוף יניב עשור אמר כי "המצרים תקפו וכבשו את יד מרדכי בדרך לניצנים. בסוף הטור של הפלמ"ח סגרה את הכוח חולייה של שלושה לוחמים – ליפקה שפר, יצחק רובינשטיין ובנימין אייזנברג שהיה פצוע ולכן הם היו אחרונים מאחורה. המצרים תפסו אותם, התעללו בהם והוציאו אותם להורג. לאחר מותם, המצרים עשו תהלוכה עם גופותיהם בכפר הערבי מג'דל (אשקלון של היום) כדי להעביר מסר לתושבים לשתף איתם פעולה". 

במשך עשרות שנים חשבו בצה"ל שהנעדרים הועברו לקבורה בסיני במצרים, אך לפני עשור עלתה הנחה שהם נקברו באזור ניצנים. לפני ארבע שנים, בשנת 2018, אותרה גופתה של רבקה שפר שנקברה בקבר אחים בקיבוץ ניצנים ובסמוך אליה נמצאו גופות נוספות. לפני שלושה שבועות הבינו בצה"ל שמדובר בגופותיהם של שני החללים הנוספים מאותה החוליה – יצחק רובינשטיין ובנימין אייזנברג.

מי שלקח חלק בתחקיר הצבאי הוא ההיסטוריון פרופ' גור אלרואי שהניח שחברי קיבוץ ניצנים הביאו את גופות החללים מבית הקברות המוסלמי בכפר מג'דל לאחר הקרבות והם נקברו בקבר אחים בקיבוץ. בריאיון ל"בחצי היום" בכאן רשת ב סיפר אלרואי על החקירה המאומצת שערכה יותר מעשור: "את התיק הזה קיבלתי לפני עשר שנים, כשמקבלים חקירה כזו זה מחט בערימת שחת, זו עבודת נמלים". 

האזינו לריאיון עם פרופ' גור אלרואי בכאן רשת ב

בצה"ל ישנם 170 חללים שמקום קבורתם לא נודע. ראש אכ"א הוסיף: "צה"ל עושה מאמצים מאוד גדולים להשיב בנים ולאתר נעדרים וידע לאתר את מקום קבורתם. יש עוד לא מעט נעדרים וחללים שעדיין מחפשים את מקום קבורתם, בסיני במלחמת יום הכיפורים, וזה חוב מוסרי ערכי שלנו למשפחות וללוחמים". 

טוראי בנימין אריה (יורק) איזנברג ז״ל נולד בפולין בשנת 1927, ועלה ארצה בשנת 1946 באניית מעפילים. בשנת 1947 התגייס לפלמ״ח והיה בין מגני קיבוץ יד מרדכי במלחמת העצמאות. טוראי יצחק רובינשטיין ז״ל נולד באוקראינה (גליציה דאז) בשנת 1913, ועלה ארצה בשנת 1938 באניית מעפילים. התגייס לפלמ״ח והיה בין מגיני קיבוץ מרדכי במלחמת העצמאות.

הפופולריים