המסר הישראלי על רקע ההסלמה: האחריות על הרשות – אם לא תפעל, אנחנו נעשה זאת

ישראל מגבירה מעקב אחר מאות מערביי ישראל

בישראל מנסים למנוע הסלמה ביטחונית בחגים ופועלים לקיים פגישה בין רה"מ לפיד למלך ירדן עבדאללה. במקביל, במשטרה העלו כוננות והגבירו מעקב מודיעיני על מאות מערביי ישראל, המזוהים עם דאעש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משטרה ירושלים
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

המשטרה תעלה השבוע כוננות ברחבי הארץ לקראת החג, בעקבות התרעות על פיגועים. בישראל מגבירים את המעקב המודיעיני אחרי 300 ערביי ישראל המזוהים עם דעאש.

במקביל, כדי למנוע הסלמה, מתקיימים מגעים מתקדמים לתיאום פגישה בין מלך ירדן עבדאללה לרה"מ לפיד באו"ם. הירדנים מעוניינים בקיום הפגישה בתוך מבנה האו"ם - אך היא טרם נסגרה סופית. בתוך כך, ישראל הדגישה בדף המסרים שהופץ לשרים: האחריות להסלמה היא על הרשות - אם לא תפעל, אנחנו נעשה זאת.   

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן קיים מוקדם יותר היום תדרוך לכתבים לקראת חגי תשרי. לדבריו, משטרת המחוז השלימה שליש מהמעצרים של גורמים פוטנציאליים לפח"ע שמתוכננים לקראת חגי תשרי. ניצב תורג'מן ציין כי מתחילת השנה סוכלו 47 אירועים פוטנציאלים לפיגוע.

אתמול נעצרה צעירה מרמאללה בעקבות פוסט שפירסמה ברשתות החברתיות על כך שהיא הולכת להיות מפורסמת בחדשות. היא נעצרה בתוך ירושלים. תורג'מן הוסיף שמדובר בהיערכות שגרתית לקראת החגים, וקרא לציבור להימנע מפאניקה. לפי ההערכות עשרות אלפי אנשים צפויים לבקר בבירה בתקופה זו. 

המשטרה החלה בהכנות עם סיורי שטח, תיאומים, ישיבות היערכות ואישורי תוכניות, במטרה לתכנן מראש פעילות מבצעית במידת הצורך. כוחות ביטחון שונים ביניהם שוטרי מחוז ירושלים, לוחמי מג"ב ומתנדבים, פרוסים במקומות הומי קהל, מקומות קדושים ואתרי הבילוי כדי לתת מענה לתרחישים הצפויים. כמידיי שנה עם בוא החגים מתפללים רבים מגיעים לכותל למעמד הסליחות והתרת הנדרים המסורתיים, כמענה לכך הגבירו את כוחות האבטחה של הכותל המערבי וביקשו מהציבור להישמע להנחיות.

ניצב תורג'מן אמר כי לקראת החגים ביצעה המשטרה מספר פעולות מנע, כולל מעצרים וגם מעצרים מנהליים, אך לא נקב במספר המעצרים. בנוסף, ניצב תורג'מן אמר כי הוא חתם על צווי הרחקה של יהודים ומוסלמים מהר הבית. לדבריו, כ-2,000 שוטרים במחוז ירושלים נערכים לאבטח אירועים רבים בתקופת החגים. בנוסף, המשטרה תכפיל את מספר השוטרים שנעים על כלים דו-גלגליים כדי להגיב מהר יותר לאירועים שונים ככל שידרש.

בתוך כך, ניצב תורג'מן אמר כי ההסלמה והמתיחות בגדה המערבית לא זולגת בינתיים לירושלים, אך ישנן התראות על פיגועים בירושלים, והמשטרה פועלת לסכל אותם. עוד אמר כי המשטרה מקיימת שיח ושיתוף פעולה פורה עם הוואקף בהר הבית כדי למנוע את ההסלמה במקום. לפי הצפי, עשרות אלפי מבקרים צפויים להגיע לירושלים בתקופת החגים. האירועים המרכזיים יתקיימו בכותל – כשתכולת הכותל המקסימלית היא 18,700 איש.

הפופולריים