ההסלמה ביו"ש: שני מחבלים חוסלו בחילופי אש עם צה"ל ליד ג'נין

שני מחבלים חוסלו בחילופי אש עם צה"ל ליד ג'נין
קצין נח"ל מת בתקרית הירי לעבר מעבר ג'למה • מקור פלסטיני: אחד המחבלים שחוסלו - איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים • המחבלים: אחמד איימן אברהים עאבד, תושב כפר דאן בן 21, ועבד אלרחמן האני עאבד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קציני צה"ל בתחקור הראשוני לאירוע הירי בו נהרג קצין צה"ל באזור ג'נין
צילום: צילום: באדיבות דובר צה"ל

שני מחבלים שירו לעבר מחסום ג'למה שבצפון ג'נין חוסלו היום (רביעי) לפנות בוקר מטווח קצר בידי לוחמי צה"ל. המחבלים שחוסלו הם אחמד איימן אברהים עאבד, תושב כפר דאן בן 21, ועבד אלרחמן האני עאבד. מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת אלוף אבי בלוט, אישר את הדברים שמסר מקור פלסטיני לכאן חדשות על כך שאחמד איימן הוא איש מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. לדברי המקור הוא התגייס למנגנונים לפני תקופה קצרה ופעל בשורות המודיעין הצבאי הפלסטיני. זמן קצר אחרי התקרית גדודי חללי אל-אקצא לקחו אחריות על הפיגוע. 

המחבלים שחוסלו: אחמד איימן אברהים עאבד ועבד אלרחמן האני עאבד

תקרית הירי בג'נין: דקה אחר דקה

תת אלוף בלוט שיחזר את השתלשלות התקרית: "האירוע החל ב-23:39, כשתצפיתנית של חטמ"ר מנשה זיהתה שני חשודים בקרבת הגדר לא רחוק מהכפר ג'למה צפונית מהמעבר עצמו מאזור חממות. התצפיתנית זיהתה שהם מגיעים 15 מטרים מהגדר ונשכבים על הסוללה, לא הרחק מעמדה צבאית שמאבטחת את קו התפר. התצפיתנית העבירה דיווח על תצפית חריגה והקפיצה כוחות לנקודה".

תת אלוף בלוט המשיך: "כוח בפיקוד מפקד חטיבת מנשה וסגן המפקד של סיירת הנח"ל נכנס באיגוף מהכפר ג'למה כדי להגיע למחבלים מאחור בתחבולה. זה כוח מיומן שנמצא תקופה ארוכה באזור מנשה שביצע פעילות בג'נין, כולל הריסת בית המחבל. הכוח עשה איגוף לשתי הדמויות החשודות, התקרב בזחילה, סגר עליהם וניסה לשפר תצפית".

עוד אמר תת אלוף בלוט: "מי שהכווין את הכוח זאת התצפית שמשקיפה מהתורן. ההיתקלות קרתה מספר מטרים מהמחבלים. עדין לא הבינו שהם חשודים. הכוח נכנס לצד אדום בשעה 01:20 וההתקלות קרתה ב-02:15, כשעשו נוהל מעצר חשוד והמחבלים פתחו באש. הכוח היה מחולק לשני כוחות שיצאו והסתערו. המחבלים היו חמושים בנשק אוטומטי - אחד קרלו והשני מאולתר".

בלוט מסר כי ייתכן שמדובר במארב לחיילים או לסיור. "העובדה שהתצפית זיהתה ירי על העמדה והסיור זה הישג", הוסיף. עוד אמר כי "קיבלנו תזכורת כמה ההחלטה על החזקת התפר הייתה חשובה וקריטית לצד סיכול מחבלים בעומק. האירוע מהווה תזכורת שצה"ל הוא השכפ"ץ של ישראל".

מדובר בתקרית הירי השנייה באזור מעבר ג'למה בתוך פחות מיממה ולא ברור עדיין אם ישנו קשר ביניהן. אתמול אחר הצהריים ירו מחבלים לעבר כלי הנדסי של משרד הביטחון בקו התפר. איש לא נפגע אך נגרם נזק. מעבר ג'למה נסגר וכוחות צה"ל פתחו בסריקות. נוסף לכך, פלסטיני בן 12 נעצר בצומת תפוח כשבכליו סכין ובכוונתו לדקור חיילים.

בתוך זאת, לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו הלילה שבעה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, בין היתר בכפרים עזריה, דורא, סמוע ובעיר חברון.

בצל ההסלמה בשטחים בתקופה האחרונה, אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על פגישה חשאית ישראלית-פלסטינית שהתקיימה לאחרונה ונועדה לרתום את המנגנונים למאמץ של מניעת הסלמה בחגים. שני גורמים בכירים מאוד במערכת הביטחון הישראלית, אחד מצה"ל והשני משב"כ, נפגשו עם הבכירים הפלסטינים חוסיין א-שייח, האחראי על התיאום הביטחוני וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג', שניהם אנשי סודו של יו"ר הרשות אבו מאזן.

הפופולריים