בעקבות החיסול: חמאס מנע ירי רקטות של הג'יהאד האסלאמי

חמאס מנע ירי רקטות של הג'יהאד האסלאמי
פרסום ראשון: בג'יהאד האסלאמי ביקשו לשגר רקטות לעבר ישראל בעקבות חיסול שלושת פעיליו ליד ג'נין • מתפרעים בשער שכם ירו זיקוקים, יידו בקבוקים ואבנים לעבר שוטרים וקראו קריאות הסתה, 8 נעצרו • בעקבות גל הפיגועים: עלייה של 56 עצורים מנהליים בחודש האחרון • הפלסטיני שנעצר אמש בכביש 6 לא היה חמוש, אך פרסם פוסט על כוונה לבצע פיגוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הג'יהאד האסלאמי
צילום: צילום: אדל האנה, אי-פי

פרסום ראשון: חמאס מנע מהג'יהאד האסלאמי להגיב בירי רקטות מעזה על חיסול שלושת פעיליו מג'נין, כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. מקורות פלסטינים מסרו כי בחמאס הבהירו לארגון שאין לו עניין בסבב ברצועת עזה בשלב זה. 

חמאס ככל הנראה לא רוצה להגיע להסלמה בעזה כשהוא נגרר על ידי הג'יהאד, אלא רוצה שזה יהיה פרי החלטה מסודרת ויזומה שלו. הוא לחץ על הג'יהאד שלא להגיב בשלב זה, ניטרל אותו וכך נמנע ירי תגובה מעזה. 

ביממה שאחרי החיסול אמר אחד מבכירי הג'יהאד כי לא על כל פעולה של ישראל בגדה, עזה צריכה להיכנס להסלמה. כרגע לא נראית היערכות מיוחדת של הג'יהאד ברצועה, אך ההצלחה של חמאס לרסן את ארגון הטרור הפעם - לא בהכרח תחזור בפעם הבאה שיהיה חיסול דומה ביהודה ושומרון. 

בחמאס עדיין מסתכלים בעיקר על ירושלים וההתפתחויות בה, כולל העימותים אמש בשער שכם. בכיר חמאס בחו"ל אמר היום כי "ירושלים היא הנפץ, וכל חישוב שכגוי שישראל תעשה שם במהלך ימי רמדאן - יוביל להסלמה". נכון לעכשיו, העימותים בירושלים עוד לא הגיעו לשלב שבראיית חמאס, מצריך ממנו להגיב.

המהומות בשער שכם התחדשו הערב. מתפרעים ירו זיקוקים, יידו בקבוקים ואבנים לעבר שוטרים וקראו קריאות הסתה. שמונה נעצרו, בהם חשודים בתקיפת שוטרים בהתפרעויות אמש.

בתוך כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הפלסטיני שנעצר אמש בכביש 6 פרסם פוסט בפייסבוק ובו כתבה: "השבח לאל - אני מתקרב יא ישראל". החשוד שוהה לא חוקי, תושב דהריה, לא היה חמוש ולא קשור לתשתית, וגם לא בטוח שהוא היה בדרך לבצע פיגוע. אבל מהפוסט אפשר להבין שאולי זאת הכוונה שלו ובמערכת הביטחון לא רצו לקחת סיכון בתקופה זו. בתמונה שהוא פרסם בפוסט רואים את היישוב עתניאל בדרום הר חברון.


בעקבות גל הפיגועים: עלייה במעצרים המנהליים

עוד פורסם בחדשות הערב, כי בעקבות גל הפיגועים האחרון, חלה עלייה של 56 עצורים מנהליים בחודש האחרון. נכון ל-1 באפריל, נמצאים 526 בני אדם במעצר מנהלי. גל הטרור האחרון הוביל את ראש הממשלה נפתלי בנט להורות על הגברה של השימוש בכלי החריג, במסגרתו נעצר חשוד על בסיס מידע מודעיני. לא מוגש נגדו כתב אישום, והוא לא עומד למשפט. הוא גם לא יודע מה החשדות נגדו. מדובר באחד הכלים שמערכת הביטחון והשב"כ, משתמשים בו כדי לסכל טרור ולמנוע פיגועים עתידיים. 


בדרך כלל רובם המוחלט של העצורים המנהליים הם פלסטינים, אבל בשבוע שעבר ראש הממשלה בנט הורה להרחיב את המעצרים המנהליים גם בקרב אזרחים ישראלים. בתוך כך, שמונה מתוך העצורים שכרגע נמצאים במעצר מנהלי הם ערבים ישראלים, עצור נוסף הוא יהודי - והשאר פלסטינים. בנוסף, מערכת הביטחון עומדת לשלוח שישה 6 ערבים ישראלים נוספים למעצר מנהלי. הכל טעון אישורים של הגורמים המשפטיים - וכשמדובר באזרחים ישראלים, צריך גם חתימה של שר הביטחון.

הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, אמר היום בטקס חילופי מפקד חיל האוויר כי "לפחות עשרה פיגועים ודאיים נמנעו בשבועיים האחרונים בזכות מודיעין ומבצעים". כוכבי הוסיף כי "גם ברגעים אלו אנו ממוקדים בסיכול מספר פיגועים".

הפופולריים