חזרה לקסבה: 20 שנה למבצע חומת מגן

חזרה לקסבה: 20 שנה למבצע חומת מגן
סדרת כתבות על המבצע שנועד לחסל את האינתיפאדה השנייה, הקונספציה שקרסה וההשלכות • כתב כאן חדשות חזר אל האנשים שהיו בצומת קבלת ההחלטות, מההודעות הראשוניות על הפיגוע במלון פארק בליל הסדר ועד לכיבוש וכיתור ערפאת במוקטעה | השבוע בחדשות הערב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חזרה לקסבה - סדרה אלון שרביט
צילום: חזרה לקסבה - סדרה אלון שרביט

בחודש הבא נציין 20 שנה למבצע "חומת מגן". השבוע נשדר בחדשות הערב בכאן 11 את סדרת הכתבות "חזרה לקסבה" על המבצע שנועד לחסל את האינתיפאדה השנייה, על הקונספציה שקרסה ועל ההשלכות שלו - עד היום. 

בפרק הראשון אלון שרביט פגש את האנשים שהיו בצומת קבלת ההחלטות, מההודעות הראשוניות על הפיגוע במלון פארק בנתניה בליל הסדר, ועד לכיבוש וכיתור ערפאת במוקטעה. לאורך הדרך ישראל הייתה צריכה להתמודד עם חילוקי דעות בתוך הממשלה, חוסר תיאום מול הדרג המקצועי וגם לחצים אמריקניים בכל הנוגע לערפאת. 

צפו בפרק 1 בסדרה

הפרק השני עוסק בקרב בג'נין, האירוע הקשה בו נהרגו 13 חיילי מילואים. בפרק, חוזרים הניצולים מהתקרית אל הלילה ההוא, משחזרים את רגעי הגבורה והאימה, וגם פוגשים שתי חיילות בסדיר - בנות של חבריהם שמתו בקרב ונולדו לאחר מותם.

צפו בפרק 2 בסדרה

בפרק השלישי פלוגת המילואים של החטיבה הירושלמית חוזרת לגזרה. הם פוגשים בבית ג'אלה את מי שחוו את המלחמה מהצד השני - הפלסטינים. הם גם נחשפים לראשונה לחומרים תיעודיים שצילמו בעצמם ולא נפתחו עד כה, ומעלים זכרונות. במרכז הסיעודי הם פוגשים את אחד החברים שעבר אירוע מוחי קשה.

צפו בפרק 3 בסדרה

בפרק הרביעי מפקדי המבצע חושפים את הכשלים המודיעיניים שקדמו לו ואת היקף תעשיית הטרור הפלסטיני שנחשף רק בדיעבד. בנוסף, כמה מן הלוחמים מדברים בגילוי לב על מחיר ההתמודדות עם הפוסט-טראומה שמלווה אותם כבר שני עשורים.

צפו בפרק 4 בסדרה

בסדרה מתראיינים הרמטכ"ל דאז שאול מופז, ראש השב"כ באותם ימים אבי דיכטר, קצין אג"מ לשעבר גל הירש, מח"ט גולני דאז צ'יקו תמיר, ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר דובי וייסגלס, המזכיר הצבאי לשעבר של ראש הממשלה משה קפלינסקי וגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון.

הפופולריים