חשיפה: אימון התקיפה באיראן בנוכחות הקצין האמריקני

חשיפה: קצין אמריקני נכח באימון התקיפה באיראן
ישראל ערכה תרגיל מסווג שמדמה תקיפה באיראן עם עשרות מטוסים, כשברקע הישורת האחרונה של שיחות הגרעין בווינה • בכיר במחלקת המדינה האמריקנית: "תוכנית הגרעין של איראן מתקדמת, הסכם הגרעין יהפוך ללא רלוונטי בעוד כמה שבועות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתוך תרגיל "בלו פלג" בישראל שמוביל חיל האוויר 25.10.21
צילום: צילום: דובר צה"ל

באופן תקדימי, ישראל איפשרה לקצין מצבא ארצות הברית להשתתף כמשקיף בתרגיל של חיל האוויר, שדימה תקיפה ביעדים "ארוכי טווח", בין היתר באיראן. כך נחשף אתמול (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. התרגיל המבצעי והמסווג נערך לפני כשבועיים עם עשרות מטוסים, כשברקע הישורת האחרונה של שיחות הגרעין בווינה.

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר ביום שני בתדרוך עם כתבים כי ‏חלון ההזדמנויות לשיחות בנוגע לחזרה אפשרית להסכם הגרעין הולך ואוזל. "אי אפשר להמשיך בשיחות לעד בגלל קצב התקדמות תוכנית הגרעין של איראן", הסביר. "הבהרנו את זה לאיראנים ולשאר המעצמות. לא נשארו הרבה שבועות נוספים להגיע לעסקה עד שהסכם הגרעין יהפוך ללא רלוונטי". לכן, לאימון שכלל נוכחות אמריקנית במקומות שבדרך כלל לא מתאפשרת אליהם גישה לגורם זר, ישנה חשיבות רבה. בכך צה"ל הציג את היכולת המבצעית שלו בנוגע לתקיפה באיראן לעיניים אמריקניות.

האימון, כך לפי מקורות, כלל כמה תרחישים, ביניהם של תדלוק אווירי, תקיפה ביעד ארוך טווח והתמודדות עם טילי קרקע-אוויר. רמז לנוכחות האמריקנית ניתן במהלך כינוס הפורום האמריקני-ישראלי האסטרטגי לסוגיה האיראנית, "לשם", בשבוע שעבר, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות. בהודעה האמריקנית לאחר הכינוס, נמסר כי שני הצדדים בירכו על הימצאותו של משקיף אמריקני בתרגיל אווירי. בנוסף, צפויים עוד כמה תרגילים משותפים לשני הצבאות, בהם אימון ג'וניפר קוברה, המדמה יירוט טילים ארוכי טווח.

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

בנט: תוך כשנה צה"ל יכניס לפעולה מערכת יירוט בלייז

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע אתמול בשעות הערב כי בתוך כשנה צה"ל יכניס לפעולה מערכת יירוט בלייזר "שתאפשר לנו להקיף את ישראל בחומה". בנט הסביר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי שבאוניברסיטת תל אביב כי המערכת תופעל בהתחלה בדרום, באופן ניסיוני, ובהמשך באופן מבצעי ובמקומות אחרים. "זה יאפשר לנו, בטווח הבינוני-ארוך, להקיף את ישראל בחומת לייזר שתגן עלינו מטילים, רקטות, כטב"מים ואיומים אחרים - ולמעשה תיקח מהאויב את הקלף החזק ביותר שיש לו נגדנו", הוא הוסיף.

בנט התייחס בדבריו גם להסכם הגרעין ואמר: "זו ההגדרה למשא ומתן תחת אש. שום הסכם לא יקשור את ידינו מלפעול למען הגנתנו. המערכה להחלשת איראן החלה והיא מתנהלת בכל המימדים - גרעין, כלכלה, סייבר, פעולות גלויות וחשאיות, לבד ובשיתוף פעולה עם אחרים".

בישראל שמים דגש בעת האחרונה להיערכות ההגנתית בחזית הצפונית, מתוך ההבנה שהחזית הזאת כמעט בוודאות תתלקח, אם וכאשר ישראל תחליט לממש את האופציה הצבאית נגד איראן. בכיר ישראלי אמר בחודש שעבר כי ההערכה העדכנית בישראל היא שארגון חיזבאללה הלבנוני יגיב ויתקוף את ישראל, אם וכשישראל תתקוף באיראן את מתקני הגרעין.

הפופולריים