תחקיר מות הפלסטיני בן ה-80: מפקד הפלוגה יודח

תחקיר מות הפלסטיני בן ה-80: מפקד הפלוגה יודח

צה"ל: אירוע חמור ומצער, מצרים על מותו של עמר אסעד. גם מפקד המחלקה בגדוד נצח יהודה יודח, המג"ד יינזף
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פלסטיני שמת אחרי שעוכב בג'לג'וליה. 12.1.22
צילום: -

צה"ל פרסם אתמול (שני) את ממצאי התחקיר סביב מותו עמר אסעד של הפלסטיני בן ה-80 במעצר. בעקבות מסקנות האירוע, מפקד הפלוגה ומפקד המחלקה יודחו מתפקידיהם, בעוד שמפקד גדוד "נצח יהודה", יינזף על ידי אלוף פיקוד מרכז. צה"ל מסר כי הוא מצר על מותו של אסעד. 

על פי התחקיר נמסר כי לא היה שימוש באלימות מעבר למה שנדרש כדי להתגבר על התנגדותו של אסעד שעוכב במחסום בבנימין. עם זאת נמסר, כי "הכוח כשל בכך שעזב את המקום והשאיר את אסעד שוכב, מבלי לוודא את מצבו".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר עם קבלת מסקנות התחקיר כי מדובר באירוע ערכי חמור: "עזיבת הכוחות את הזירה והותרתו של אסעד במקום מבלי לוודא את מצבו, מעידה על קהות חושים ומנוגדת לערכי צה"ל ובמרכזם החובה לשמור על כבודו של כל אדם באשר הוא אדם". 

עומר עבד אל-מג'ד אסעד, פלסטיני בן 80 בעל אזרחות אמריקנית, נמצא מת לפני כשלושה שבועות, אחרי שעוכב בידי כוח צה"ל באזור רמאללה. לפי גורמי ביטחון, כוח מגדוד נצח יהודה ביצע צ'ק פוסט, מחסום זמני, באזור והפלסטיני עוכב ונאזק. גורמי ביטחון הדגישו כי הוא שוחרר בחיים. כעבור מספר שעות נמצא אסעד מת, ככל הנראה כתוצאה מאירוע רפואי. לא נמצאו על גופתו סימני אלימות. 

כוח מגדוד נצח יהודה פעל בכפר ג'ילג'יליה מצפון לרמאללה אחרי חצות. אסעד חזר לביתו בסביבות השעה 01:00 מביקור אצל בני משפחה או חברים. החיילים הוציאו אותו מהרכב בטענה שהתלהם והתנגד לבדיקה ביטחונית. הם עצרו אותו, אזקו אותו באזיקונים, כיסו את עיניו בפלנלית והכניסו אותו למבנה נטוש. המשפחה אומרת שהוא סבל מבעיות במערכת הנשימה ובעיות בלב ומת עוד במהלך הלילה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני הוא מת כתוצאה מאירוע לבבי.

 

 

הפופולריים